Gdzie się podziała przestrzeń publiczna? - nie-przykład: Solpark - Kleszczów

Wejście główne do Solparku
Mam pełną świadomość, że krytykowanie jest najłatwiejsze, ale kiedy zobaczyłem pierwszy raz zdjęcia niezwykłego kompleksu dydaktyczno-sportowego „SOLPARK” w Kleszczowie, doznałem szoku.

Kleszczów to gmina w województwie łódzkim i najbogatsza gmina w Polsce. Na jej terenie mieszka 4,6 tys. osób, ale w północnej części znajdują się dwa wielkie zakłady - GE Elektrownia Bełchatów S.A. i kopalnia węgla brunatnego PGE KWB Bełchatów S.A. Przychód w 2007 r. na głowę mieszkańca wyniósł ponad 30 tys. złotych (sic!); dla porównania w Warszawie wynosi on niecałe 5,4 tys. złotych.

We wrześniu 2009 roku otwarty został kompleks, w skład którego wchodzą dwie szkoły (gimnazjum i zespół szkół ponadgimnazjalnych), podgrzewane boisko, baseny, lodowisko i SPA. Łącznie budynki mają 24 tys. m2 powierzchni, a koszt budowy to 200 mln. złotych.

Wizualizacja kompleksu
Autorem projektu jest Sebastian Szkudlarek z NOW Biuro Architektoniczne w Łodzi. Jego pomysł został wybrany w dwuetapowym konkursie, odbywającym się pod patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Jednym z wymogów konkursowych była integracja społeczności Kleszczowa i całej gminy, a także stworzenie centrum sportowego o parametrach olimpijskich, które przyciągnie sportowców z całego kraju.

Sezonowe lodowisko
Moim zdaniem, patrząc na zdjęcia, pierwszy cel nie został osiągnięty w zakresie przestrzeni publicznych. Główne wejście do budynku, aż bije swoim rozmachem, ale jednocześnie przytłacza fakt, że wokół placu centralnego z fontanną nie ma ani jednej ławki. To samo dzieje się wokół sezonowego lodowiska. Również w bocznych częściach kompleksu dominuje idealnie przystrzyżony trawnik i brak mebli miejskich.

Jedna ze ścian bocznych
Podziwiam ten obiekt budzący przerażenie na zdjęciach i zamierzam wybrać się do Kleszczowa, aby zweryfikować swoje odczucia. Jeśli ktoś mieszka w Kleszczowie lub korzystał z kompleksu, proszę o komentarza. Może rzeczywistość nie jest taka straszna...