Jak ożywić dworzec? - przykłady: Zbąszyń

Performance na dworcu
11 lipca 2010 r. zakończyły się w Zbąszyniu Międzynarodowe Spotkania Artystyczne „Experyment 2010”, w których brali udział artyści z czterech kontynentów. Część wydarzeń odbywała się na zbąszyńskim dworcu.

Międzynarodowe Spotkania Artystyczne „Experyment 2010” w Zbąszyniu rozpoczęły się 4 lipca i trwały cały tydzień. Występy odbywały się w różnych miejscach - centrum kultury, rynek, park miejski, kościół. Po raz dziesiąty przyjechali artyści z czterech kontynentów, w sumie 98 osób, z 15 krajów (Polska, Szwajcaria, Bułgaria, Francja, Niemcy, Uzbekistan, Dania, Rosja, Austria, Hiszpania, Serbia, Turcja, Kolumbia, Holandia, USA).

W środę 7 lipca odbyło się otwarcie festiwalu na dworcu kolejowym. Wielu twórców, z różnych krajów, miało tam swoje wystawy plastyczne i performance, a także filmowe.

Od kilku już lat współpracujemy z PKP w Zbąszyniu - mówi dyrektor Zbąszyńskiego Centrum Kultury, Katarzyna Kutzmann-Solarek - Dzięki nim możemy zapraszać tylu artystów z całego świata. Od trzech lat znajdują się dzieła na ścianach dworca i one już tam zostają. ZCK jest wdzięczne PKP za udostępnianie tych pomieszczeń.

- „Experyment”to jeden z przykładów współpracy ze zbąszyńskim magistratem – dodaje Roman Biniszkiewicz, dyrektor PKP SA. Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu – W zeszłym roku przekazaliśmy gminie grunty po nieczynnej linii kolejowej Zbąszyń-Babimost, które posłużą pod budowę obwodnicy Rejonu Kozła.

Festiwal Artystyczny “Experyment”jest spotkaniem artystów i grup twórczych, którzy mają możliwość przedstawienia dokonań artystycznych, projektów z każdej dziedziny sztuki. Spotkania te integrują artystów z różnych obszarów kulturowych, pozwalają na swobodną wymianę myśli twórczej i wspólną artystyczną pracę. W czasie festiwalu obejrzeć można było wiele nietypowych i ciekawych imprez, rozgrywających się również na ulicach miasta, wśród normalnego ruchu ulicznego. Artyści pokazali instalacje, wideoart, był też teatr, koncerty, wystawy typowe i nietypowe.