Jak wygląda animacja street-art'owa? - przykłady: Blu Blu - Wielki wybuch

Blu to działający intensywnie od 2004 r. włoski twórca street-artowy z Bolonii. Tworzy on murale potworów i figur, odwołujących się często do greckiej mitologii. Jego najnowsza produkcja to film animowany rysowany na ścianach kamienic. "Wielki wybuch" (Big Bang) to zapierający dech w piersiach, dziesięciominutowy film o rozwoju i zagładzie życia na ziemi. Animacja powstała w skali rzeczywistej!

Sztukę Blu charakteryzuje ograniczona paleta barw i uczynienie kreski oraz formy, głównym elementem dzieła. - Używam farby tylko do wypełnienia rysunku - mówi artysta. Budynki dla niego do rodzaj kartki papieru, na której szkicuje. Zazwyczaj zresztą każde graffiti zaczyna się rzeczywiście od przygotowań w jego szkicowniku.

Blu w swojej twórczości odwołuje się do undergroundowych i niezależnych twórców komiksów np. Roberta Crumba, ale także tradycji włoskich fresków. Sam artysta lubi odwoływać się do tzw. cięć Gordona Matta-Clarka. - Sposób w jaki Matta-Clark używał budynków, jako rzeźb - mówi - staram się naśladować kiedy maluję.

Zredagowane na podstawie biogramu na stronie Tate Gallery.