Mikołowski rynek wczoraj i dziś - archiwalia

Mikołów w latach 1918-39
W archiwach Ilustrowanego Kuriera Codziennego znalazło się przedwojenne zdjęcia rynku w Mikołowie, udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Widać wyraźnie jaką pozytywną metamorfozę przeszedł plac centralny tego miasta. W czasach II Rzeczpospolitej był parkingiem i placem targowym, gdzie nie było nawet ławek dla mieszkańców.

Osobom lubiącym wypatrywać szczegółów, polecam tabliczkę z nazwą ulicy na pierwszej kamienicy po lewej stronie. Jej projekt jest identyczny - moim zdaniem - z tablicami, które do dzisiaj znajdują się na śląskich ulicach. Zastanawiam się czy to świadoma kontynuacja, czy po prostu od 60. lat nikt nie starał się na Śląsku zmienić systemu identyfikacji wizualnej miast?

Rynek miasta dzisiaj
Dzisiaj to jedna z lepszych przestrzeni publicznych na Śląsku. Przyciąga nie tylko fontanna na środku, ale także ławki i kilka przyzwoitych restauracji z ogródkami. Widać jednak i tutaj ślady oddziaływania centrów handlowych. Podczas moich wizyt w mieście zawsze zauważałem kilka pustych witryn sklepowych.