Naprawmy miasto - zbiórka: 17 lipca 2010 r.


17 lipca 2010 r. odbędzie się akcja usuwania niechcianej reklamy z centrum Katowic. Wszyscy chętni do poprawienia estetyki otaczającej przestrzeni proszeni są o stawienie się na ul. Stawowej w tym dniu.

Jest to kolejna akcja po pierwszej "UMYJ SOBIE DWORZEC", która w kwietniu 2010 r. odniosła wielki sukces. Z tego też powodu powołano do życia inicjatywę "NAPRAW SOBIE MIASTO", której celem jest zachęcenie mieszkańców do wspólnego dbania o szeroko pojętą przestrzeń publiczną.

Akcja, która ma odbyć się 17. lipca na ul. Stawowej, ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców i urzędników na problem chaosu w sferze reklamy w centrum Katowic. Organizatorzy chcą wywołać dyskusję na temat estetyki reklamy - szyldów, słupów ogłoszeniowych, a także przestrzegania prawa w tym zakresie i wspólnego wypracowania rozwiązań, które pozwolą na estetyczne reklamowanie punktów usługowych, sklepów, restauracji itp. bez szkody dla wyglądu miasta.

"Napraw sobie miasto" ma pokazać, że Katowice są piękne, choć piękno to jest ukryte pod setkami nielegalnych plakatów, banerów, naklejek i ogłoszeń, które w dosłowny sposób zaśmiecają elewacje kamienic w śródmieściu.

Wszyscy mieszkańcy powinni się przyłączyć do wspólnego zebrania tych śmieci, z których wykonana zostanie rzeźba przestrzenna promująca starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Decydenci zaś powinny przemyśleć stworzenie norm i przepisów rozwiązujących ten problem. Przede wszystkim jednak mieszkańcy powinni wziąć odpowiedzialności za ESTETYKĘ MIASTA.

W ramach akcji każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy prezent, nie zabraknie też dodatkowych atrakcji - wystawy zdjęć i wizualizacji prezentujących problem reklamy w mieście a także jego proste rozwiązanie. Całość uwieczni film kręcony w trakcie trwania akcji.

Połączenie tak wielu dziedzin sztuki - plakatu, rzeźby, filmu, fotografii, architektury, performance'u i "czynu społecznego" jest podstawą programową inicjatywy "NAPRAW SOBIE MIASTO" dowodzącą, że KAŻDY może zrobić coś dla swojego miasta, nie czekając aż ktoś zrobi to za nas.

Na podstawie listu otwartego Aleksandra Krajewskiego - inicjatora akcji.

Dodatkowe informacje:
Aleksander Krajewski - aleksander.krajewski@gmail.com
Michał Korbutt - michktt@gmail.com
Marek Mosiński - marek.mosinski@gmail.com