Rozwiążmy ten problem i zgarnijmy kasę - start-up: MyooCreate.com


W dzisiejszym start-up'owym poście szczególna inicjatywa - start-up², czyli portal Myoo Create. Mantrami twórców tego serwisu społecznościowego są "współpraca dla innowacji" i "nikt nie jest tak mądry jak wszyscy". Celem jest stworzenie społeczności osób, które chcą dzielić swoje pasje i współpracować z innymi na rzecz wynajdowania nowych rozwiązań problemów społecznych i ekologicznych.

Co kryje się w praktyce za tymi górnolotnymi hasłami? Zasada działania jest bardzo prosta. Zarejestrowana organizacja rzuca wyzwanie społeczności portalu i określa nagrodę jaką przyzna za najlepsze rozwiązanie. Wszyscy mogą zgłaszać swoje sposoby rozwikłania omawianego problemu i głosować na propozycje innych osób i grup. Ten pomysł, który otrzyma najwięcej głosów wygrywa i otrzymuje nagrodę. Organizacja otrzymała dobre rozwiązanie problemu, a pomysłodawca pieniądze.

Serwisem w tej chwili zajmuje się dwójka jego twórców Charlie O'Malley i Rebecca Petzel. Pierwszy to przedsiębiorca społeczny, który od 2001 r. stara się promować dobre zmiany społeczne i ekologiczne. Rebecca Petzel to prawdziwy produkt epoki społeczności. Jest ona przekonana, że zawsze dzięki współpracy można znaleźć lepsze rozwiązanie danej sprawy niż w pojedynkę. Pracuje obecnie w Szwecji.

Jednym z pierwszych wyzwań rzuconych społeczności Myoo było "The Beat Waste Startup Challenge", czyli nagroda w wysokości 25 tys. dolarów dla firmy typu start-up, które znalazła najlepsze rozwiązanie problemy odpadków i śmieci.

Zostało zgłoszonych 51 firm z pomysłami. Najlepszymi w opinii społeczności okazały się produkty wytwarzane przez filipińską spółkę Young Artists Fellowship for the Environment. Zostały one opracowane w ramach prowadzonego projektu Eco-Artrepreneurship. Są one wytwarzane przez bezrobotne matki, aby zapewnić im źródło utrzymanie. Obecnie firma wytwarza trzy główne produkty: ekologiczne płyny do naczyń w butelkach zwrotnych, eko-torby ze starych reklamówek i ekologiczne zasłonki. W planach rozwojowych Filipińczycy mają jeszcze torby wytwarzane z lilii wodnych i papier czerpany z resztek roślin wodnych.