Ulicznicy w Gliwicach - wydarzenia

Logo festiwalu
Do końca wakacji w Gliwicach będzie trwał Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Ulicznicy”. Jest to od trzech lat największa impreza artystyczna w Gliwicach, która już na stałe wpisała się w bogaty wachlarz propozycji kulturalnych miasta. Obejmujący dwa miesiące wakacji festiwal łączy w sobie co roku ponad 40 zdarzeń – koncertów, spektakli, happeningów, imprez fotograficznych i projekcji filmowych.

Zaczynając od czwartkowych projekcji kina ulicznego na Rynku, weekendowe koncerty – od jazzu, przez etno, folk, klasykę aż do hip-hopu i muzyki elektronicznej; od popisów breakdance’owców, żonglerów i artystów fireshow po widowiska teatrów ulicznych. Pod gołym niebem, w samym środku miasta, bez biletów – na godzinę, na dwa kwadranse – to okazja do chwili zapomnienia, spontanicznej zabawy z artystami zarówno znanymi, jak i tymi, na których przy innej okazji ciężko byłoby trafić.

To, w latach ubiegłych, Maciej Maleńczuk pierwszy raz od dwudziestu lat grający „na ulicy”, to Robert Kasprzycki, Sambor Dudziński, śmietanka polskiego folku – Orkiestra św. Mikołaja, Żywiołak, Kapela Brodów, Gadająca Tykwa, Yerba Mater, L’ombelico del Mondo, to francuska Companie Yo Bithume, czeskie Cankisou, Kumbalu, słowacki Longital. To koncerty reggae na zaimprowizowanej plaży, pokazy kabaretów, happeningi, projekcje filmowe – całość uwieńczona widowiskami teatrów ulicznych.

To, co roku, otwarte warsztaty żonglerskie i fireshow, prowadzone przez zaproszone gwiazdy światowej żonglerki, na kilka dni skupiające w Gliwicach kuglarzy z całej Polski, zmieniające Park Chopina, Lotnisko czy Rynek w jarmark pełen kolorowych, nietuzinkowych postaci.

To podczas ostatniej edycji, wraz z magazynem PokochajFotografie.pl: Uliczne Bitwy Fotograficzne z takimi ikonami polskiej fotografii, jak Tomasz Tomaszewski czy Witold Krassowski; Photowalk, warsztaty fotograficzne, Uliczne Atelier..

Więcej informacji na stronie internetowej.