CityOS, czyli miejski Windows - start-up: Living PlanIT

Schemat CityOS
Living PlanIT to portugalski start-up, który ma niezwykłą misję: stworzyć system operacyjny dla miasta. Tworzą go Steve Lewis i Malcolm Hutchinson, dwójka informatyków, którzy poznali się kiedy Steve Lewis był jednym z kierujących projektem .NET w Microsofcie.

- Zarządzający miastami używają technik starszych niż Bóg. - podsumowuje efekty swych badań Lewis. - Technologia jest używana tylko na etapie projektowania. Nikt nie potrafi symulować przyszłości tak, aby odpowiedzieć np. na pytanie o ile wzrośnie efektywność energetyczna ulic, jeśli w nowym budynku wykorzysta się lepsze szkło?

Podejście do problemu Living PlanIT jest proste. Wykorzystać w miastach techniki znane m.in. z przemysłu produkcyjnego, w tym np. lean manufacturing.

Miasta nie byłyby już tworzone niczym buty u szewca; unikalnie od pobrania miary aż do wytworzenia wyrobu. Nowa koncepcja jest bliższa technologii komputerowej i produkcji z gotowych elementów. Firmy budowlane korzystałyby z gotowych podzespołów typu plug-and-play, które byłyby zamawiane z katalogów, a ich wzajemną integrację między z sobą i system operacyjnym miasta zapewnialiby producenci.

Living PlanIT tworzy koncepcję kodowania miasta, podobnie jak przy przygotowaniu oprogramowania komputerowego. Miasta działałyby jak aplikacje internetowe. Wszystkie budynki, czujniki, światła uliczne kontaktowałyby się przez bezprzewodowe lub światłowodowe połączenie internetowe, zarządzane przez Urban OS.

Wszystko to brzmi jak marzenia fantasty, z jednym wyjątkiem... Od 2008 r. powstaje PlanIT Valley w portugalskim mieście Paredes, niedaleko od Porto. Szacowany koszt to 19 miliardów dolarów. Powierzchnia to prawie 6 800 km kw., a liczba mieszkańców 150 tys. osób. W czerwcu tego roku Cisco - producent sprzętu i oprogramowania komputerowego, podpisał umowę na budowę fabryki w PlanIT Valley.

Artykuł o firmie w Fast Company.