Drugi kielich sprzedany! Nabywca: Bernard Tschumi - twórca Muzeum na Akropolu

Zlecenie zakupu
26 sierpnia 2010 r. Bernard Tschumi - jeden z największych światowych architektów, potwierdził pisemnie chęć symbolicznego kupna jednego z kielichów katowickiego dworca kolejowego. Jest to drugi z listy kilkunastu najwybitniejszych architektów, który odpowiedział na apel członków inicjatywy "Napraw Sobie Miasto", promującej walory modernistycznej architektury stolicy Śląska. Pierwszym był Tomasz Konior.

- Dziękuję za zwrócenie mojej uwagi na piękno katowickiego dworca kolejowego. - pisze Bernard Tschumi w e-mail'u do członków Napraw Sobie Miasto. - Z przyjemnością wesprę Waszą akcję i oczekuję na wysyłkę zdjęcia kielicha. Tylko bardzo proszę, aby nie wysyłać mi czasem betonowego kielicha w całości!

Bernard Tschumi to amerykański architekt, urodzony w Szwajcarii. Jego najbardziej znane i jednocześnie kontrowersyjne projekty to Parc de la Villette w Paryżu oraz nowe muzeum u stóp ateńskiego Akropolu. Jest on jednym z najwybitniejszych twórców i teoretyków dekonstruktywizmu. W swoim eseju "Rozkosze architektury" z 1978 r., porównywał architekturę do seksu. Uznawał, że jedno i drugie jest z natury bezużyteczne, a sens nadaje im dopiero każdy uczestnik indywidualnie.

Parc de la Villette to 55-hektarowy park, stworzony na terenach dawnej paryskiej rzeźni. W jego środkowej części mieści się Muzeum Nauki i Przemysłu, a na całym obszarze zlokalizowano kilkanaście innych obiektów kulturalno-rozrywkowych. Tschumi projektował park tak, aby odejść od zasady, że jest to miejsce relaksu i odpoczynku. Chciał, aby odwiedzający go wchodzili w przestrzeń, zachęcającą do aktywności i współdziałania.

Członkowie inicjatywy "Napraw Sobie Miasto" otrzymali także wyrazy wsparcia z biur projektowych innych gwiazd światowej architektury. - Życzę Wam powodzenia w tym ważnym przedsięwzięciu. - pisała Amanda Ice z nowojorskiej pracowni Daniela Libeskinda, urodzonego w Łodzi.

- Głęboko ujmuje mnie szczerość Waszego pomysłu i uważam, że całość inicjatywy jest godna pochwały - wspierała w innym e-mail'u Martha Thorne, dyrektor zarządzająca z biura Nagrody Pritzkera, czyli architektonicznego Nobla.

Członkowie inicjatywy "Napraw Sobie Miasto" zapraszają wszystkich zainteresowanych modernistyczną architekturą Katowic i chcących ją promować na flash mob pod hasłem "Z kieliszkiem pod kielichami". Flash mob, czyli z angielska błyskawiczny tłum, to określenie sztucznego tłumu, gromadzącego się niespodziewanie w miejscu publicznym, aby zrobić coś zaskakującego dla przypadkowych świadków. Celem flash mob'u, który odbędzie się 30 sierpnia 2010 r. o godz. 19:00 w hall'u głównym katowickiego dworca, będzie wzniesienie toastu za udaną "sprzedaż" kielicha i długie życie "Brutala".