Mamy nowy dworzec w Katowicach

To nie jest wizualizacja!
Większość mieszkańców Katowic myśli, że remont dworca się jeszcze nie rozpoczął. Jak widać na zdjęciu część budynku od strony ul. Andrzeja lśni już niezwykłą czystością.

Dworzec kolejowy to nie własność jednego podmiotu, za który ostatecznie odpowiada jedna osoba. Przekształcenia spółek kolejowych z grupy PKP S.A. doprowadziły do sytuacji, w której zwykły podróżny nie jest w stanie zorientować się kto za jaki teren odpowiada.

Dyskusja o remoncie i wyburzeniu kielichów katowickiego dworca, tak faktycznie dotyczy tylko sali głównej od strony Pl. Szewczyka. Jest to własność spółki PKP Oddział Zagospodarowania Nieruchomościami. Na schemacie organizacyjnym grupy nie jest on nawet pokazany, bo podlega bezpośrednio Zarządowi.

Podziemia dworca oraz perony to własność PKP Polskie Linie Kolejowe. W ramach budowy centrum handlowego firma Neinver nie będzie się w ogóle nimi zajmowała. Dlatego też - niezależnie od hiszpańskiego inwestora - Polskie Linie Kolejowe w Katowicach, zleciły remont swojej części dworca. Wykonuje go katowicka firma Holdimex. Efekty ich pracy są już dobrze widoczne. Całość prac ma zostać zakończona jeszcze w tym roku.