Najlepsza przestrzeń publiczna Śląska - konkurs

Logo konkursu
Od kilku dni można już głosować w internetowym konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego roku 2010. Celem konkursu - zdaniem organizatorów - jest promowanie "dobrej jakości przestrzeń, mającej charakter użyteczności publicznej przyczyniającej się do gospodarczego i społecznego rozwoju w skali lokalnej i regionalnej".

Już we wcześniejszym poście, dotyczącym edycji 2009 konkursu, pisałem, że moim zdaniem rzeczywistość prac konkursowych znacznie rozmija się z założeniami. W mojej opinii na 22 zgłoszone inwestycje zaledwie 12 dotyczy przestrzeni publicznej.

Trzeba naprawdę dużo dobrej woli, aby uznać, że "zakup wyposażenia medycznego wraz z modernizacją infrastruktury poradni" i przebudowa systemu ciepłowniczego na system przyjazny środowisku, kształtują przestrzeń publiczną. Podobna sytuacja dotyczy siedzib władz miejskich i gminnych w Gliwicach oraz Łękawicy. Z opisu inwestycji, jak i z zamieszczonych zdjęć, wynika, że w budynkach nie powstała żadna ogólnodostępna przestrzeń dla mieszkańców - tzn. nie petentów urzędu.

Wyboru przestrzeni publicznej nie ułatwia także portal, na którym można głosować. Zamieszczone zdjęcia to często zbliżenia, które nie pozwalają ocenić całości koncepcji. Myślę, że mało który internauta zauważy, że pod prawie każdym opisem i zdjęciami jest link do planu zagospodarowania terenu w formacie pdf. Plany te nie mają jednakowego formatu i są raczej zrozumiałe dla węższego grona odbiorców.

W internecie jest wiele bezpłatnych programów typu Google Maps, które pozwalają na poznanie układu urbanistycznego całego terenu. Interfejs typu API umożliwia zaś nanoszenie dodatkowych warstw własnych na mapy i np. zdjęć lub filmów.

Osobiście oddałem głos na rynek w Jeleśni, choć wydaje mi się, że miejsce jest zbyt ruchliwe, a projektanci nie przewidzieli większej ilości miejsc do siedzenia, w tym np. ocienionych. Rynek w Żarkach. Tutaj także może być problem z cieniem oraz znalezieniem innej funkcji dla tego terenu (np. organizacja małych koncertów lub występów). W Tychach remont Placu Baczyńskiego z opisu sprawia wrażenie najbardziej kompleksowego podejścia. Plac ma zaplanowane także funkcje dodatkowe - miejsce koncertów, sezonowego lodowiska. Brak mi jedynie informacji o konsultacjach projektu z mieszkańcami dzielnicy.