Połącz oczka - stwórz wspólny biznes - postacie: Lisy Gansky

Okładka książki L. Gansky
23 października 2010 r. ukaże się książka "The Mesh: Why the Future of Business Is Sharing" autorstwa Lisy Gansky. Jeszcze przed pojawieniem się wywołuje ona wielkie zainteresowanie, bo autorce podobno udało się uchwycić i opisać zachodzącą właśnie wielką przemianę stylu prowadzenia biznesu na świecie.

- Każde Oczko [niezbyt zgrabne - moje tłumaczenie słowa mesh] zmienia sposób funkcjonowania rynku, myślenie o naszych partnerach oraz o tym jak zaangażować od początku naszych nowych klientów w tworzenie produktu lub usługi. - pisze Lisa Gansky w książce. - Jeśli docenisz każde Oczko, odkryjesz, że Twoje przedsiębiorstwo może inspirować klientów w nowym świecie, gdzie walutą są prawa własności."

Przykładem takiego działania jest rozwój firmy Zipcar. Ten start-up, dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii i przemyślanemu systemowi, zapewnienia komfortu wszystkim klientom, stworzył sprawnie funkcjonujący system abonamentowego wynajmu samochodów. Kwestionuje on jednocześnie konieczność posiadania własnego pojazdu, jeśli zawsze można go taniej wypożyczyć.

Koszt rocznego abonamentu to 240 zł. i 215 zł. za całodzienne użytkowanie samochodu z benzyną na przejechanie blisko 100 km. Opłaty te dotyczą Londynu, więc mamy też w nie wliczone koszty poruszania się po centrum (opłata wjazdowa).

Jeśli ktoś uważa, że to dużo, proszę o zastanowienie się ile czasu stoi jego własny samochód w garażu. Jeśli ktoś chciałby codziennie dojeżdżać Zipcar do pracy i potrzebuje na to po godzinie w jedną stronę dziennie to zapłaci 38 zł. z kosztami benzyny. Miesięcznie jest to około 760 zł. czyli rata kredytu przeciętnego samochodu. Dodatkowo oczywiście opłacamy OC i AC oraz benzynę, myjnie, itp.

W sieci można znaleźć portal Meshing.it, czyli katalog firm, które działają w oparciu o koncepcje biznesową opisaną przez Lisę Gansky. Jest na niej specjalny dział "Hot Ideas", gdzie promowane są najciekawsze pomysły na firmy. Czekam z niecierpliwością na publikację książki.