Urbanistyka krajobrazu - definicje i wydarzenia: Timing 2010

Pomysł z puszki
19 sierpnia o 17:00 w miejscowości Bat Yam, pod Tel Avivem, odbędzie się wycieczka trasą instalacji stworzonych w ramach międzynarodowego biennale "Bat Yam - Urban Action". Jest to druga edycja festiwalu, poświęconego praktyce urbanistyki krajobrazu.

Termin "urbanistyka krajobrazu" (ang. landscape urbanism) pojawił się na przełomie wieków. Założenie teoretyczne opiera się na przekonaniu, że z negatywnymi efektami urbanizacji lepiej niż architektura radzi sobie przyroda. Jednak projekty tego rodzaju nie dotyczą wyłącznie flory. Dla twórców ważne jest tworzenie miejsc przyjaznych ludziom - dobrych krajobrazów.

Okno "teatru miasta"
Jednym z pierwszych dużych projektów, wpisujących się w ten nurt, była przebudowa wiaduktu kolejowego High Line w park i przestrzeń publiczną. W latach 2004 - 2009 kosztem 50 mln. dolarów, powstały w 1934 r. stalowy most, zmienił się w zieloną oazę w środku Manhattanu. W samym okresie przebudowy zrodziło się ponad 30 projektów społecznych na nowe inicjatywy w tym miejscu.

Dyskusję o projekcie przebudowy nowojorskiego wiaduktu rozpoczęła w 1999 r. dwójka zwykłych mieszkańców Robert Hammond i Joshua David. Utworzyli oni grupę Przyjaciół High Line (Friends of the High Line) i promowali przebudowę na wzór paryskiego Promenade Plantée.

Edycja festiwalu z Bat Yam z 2008 r. pokazuje jednak, że urbanistyka krajobrazu to nie tylko wielomilionowe projekty, ale także małe. Czasami do ich stworzenia wystarcza tylko kilkaset starych puszek. Poniżej film z pierwszej edycji.