Wehikuł czasu w okolicach katowickiego dworca

Pl. Andrzeja w Katowicach
W poście archiwalnym dziś kilka zdjęć z okolic katowickiego dworca kolejowego, ale z czasów bez brutalistycznego budynku z 1972 r.

Niezwykle atrakcyjnie przedstawiał się przed wojną Plac Andrzeja z fontanną "Jędruś" i całym kompleksem przestrzeni wypoczynkowej.

Widać dbałość o przestrzeń publiczną. Ławki wokół centralnie umieszczonej, podwójnej piaskownicy ze stołem, stanowiącą dominantę tej części placu. Należy też pamiętać, że jeszcze w pierwszej dekadzie XX wieku w tym miejscu handlowano bydłem i końmi.

ul. 3-go maja
Drugi kolaż zdjęć to dwa spojrzenia na ul. 3-go maja. Pierwsze z czasów II Rzeczpospolitej, a kolejne to już rok 1966. Główna ulica miasta, zwana kiedyś przez polskich mieszkańców Pańską, ze względu na bogactwo kamienic, nigdy nie była chyba zbyt przyjazną przestrzenią publiczną.

Jednak nocne zdjęcie neonów z 1966 r. to dla mnie bajka. Modernistyczne oświetlenie Państwowego Domu Towarowego urzeka swoją prostotą.

Neony na latarniach miejskich, choć trochę infantylne i tak są znacznie ciekawsze niż dzisiejsze "bożonarodzeniowe" iluminacje.