PARK(ing) Day 2010 - wydarzenia

Międzynarodowy plakat
Od rana 17 września 2010 r. krakowska ul. Józefa zamieni się na jeden dzień w park. Od wczesnych godzin rannych trwać tam będzie krakowska edycja światowej akcji PARK(ing) Day. Jej organizatorem jest Krakowskie Stowarzyszenie Przestrzeń - Ludzie - Miasto.

PARK(ing) Day to przede wszystkim okazja do pokazania, na jak wiele ciekawych i przyjaznych sposobów można zagospodarować miejsce, zwykle zajmowane przez parkujące samochody. Zamiana miejsca parkingowego w mini-park, na jeden dzień to oddanie tej przestrzeni pieszym.

Podczas tegorocznej akcji wszystkich, którzy zdecydują się odwiedzić ul. Józefa, członkowie Stowarzyszenia będą przekonywać do idei wprowadzenia strefy zamieszkania na Kazimierzu, a także rozszerzenia strefy płatnego parkowania w Krakowie. PARK(ing) Day 2010 ma stać się również pretekstem do szerszej dyskusji na temat koncepcji demokracji uczestniczącej oraz budżetu partycypacyjnego, dającego mieszkańcom większy wpływ na to, co dzieje się w ich mieście. Nie zabraknie także i innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

Miejsce parkingowe, które zajmie stowarzyszenie, będzie przypominać pokój dzienny. Ma to uzmysłowić ludziom, że jeden parkujący pojazd zajmuje około 10m², czyli tyle ile często główny pokój mieszkania w bloku.

Członkowie stowarzyszenia zapewniają, że zademonstrują wiele różnych, kreatywnych sposobów wykorzystania ulicznej przestrzeni. Dobitnie udowodnią jak wiele miejsca marnuje się na samochody i ile przez to tracimy.

Wydarzenie PARK(ing) Day 2010 na Facebooku.

źródło: Stowarzyszenie Przestrzeń - Ludzie - Miasto