Super City Bros. - wydarzenia: Warszawa

Od 10 września w Warszawie jest realizowany niezwykły projekt „Super City Bros. – działania artystyczne w przestrzeni publicznej”. Łączy on elementy praktyczne z refleksją teoretyczną w sferze doświadczeń urban artu polskiego oraz skandynawskiego.

Całość projektu realizowana jest przez warszawską Fundację Vlepvnet i Hausmanię z Oslo. Po konferencji inaugurującej projekt właśnie 10 września przez dwa kolejne miesiące, organizowane będą akcje miejskie w stolicy Polski i Norwegii.

Podsumowaniem działań będzie wystawa w Oslo, która rozpocznie się 1 stycznia 2010 r. i potrwa do końca lutego. Konferencja „UNLOCK”, która inauguruje odbędzie się w Warszawie. Jej celem będzie przedstawienie idei miasta 2.0.

Zdaniem organizatorów to czytelne odwołanie do terminu web 2.0 w skali miasta oznacza "przestrzeń użytkownika, który aktywnie współtworzy jego [miejski] kontent. artyści/użytkownicy wybierając przestrzeń publiczną na teren swych działań stają się jej aktywnymi użytkownikami, którym nie wystarcza bierna rola. Interwencje te obliczone są na stworzenie sytuacji miasta permanentnie nieskończonego. W przestrzeni miejskiej dzieje się bardzo dużo, ale działania te są bardzo często powierzchowne. Mało jest takich które – jak niedawno “Pan Guma” Althamera, czy ostatnio nasze działania na Brzeskiej – wnikałyby głębiej w warstwę społeczną, oparte były na dialogu i opisywały autentyczną potrzebę zmieniania świata. Sztuka ulicy ma tu wielki potencjał, ale też oczywiście wielką łatwość ześlizgiwania się w banał i zamieniania się w miejski bibelot w najlepszym razie, a narzędzie konserwatywnej propagandy politycznej w najgorszym."

Prelegentami konferencji “UNLOCK” będą Janusz Byszewski - animator kultury, kurator (od 1989) Laboratorium Edukacji Twórczej Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Autor kilkudziesięciu projektów w Polsce i za granicą. Od 1996 roku razem z Marią Parczewską prowadzi w Instytucie Kultury Polskiej, specjalizacja animacja kultury, warsztaty „Projektowanie sytuacji twórczych”. Autor m.in. „Tutaj jestem” (1994), „Inne muzeum” (1996) ; współautor z M.Parczewską „Projektowanie sytuacji twórczych” (2005), „Dom, moje centrum świata” (2005), „Sztuka wspólczesna – instrukcja obsługi” (2007).

Dodatkowo od strony praktycznej tematykę zaprezentuje Sławomir ZBK Czajkowski. Jeden z najaktywniejszych i najbardziej docenionych artystów działających na pograniczach street-artu w Polsce. Absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej przy Uniwersytecie Zielonogórskim. Dyplom z malarstwa obronił w 2006 roku w pracowni Ryszarda Woźniaka. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych na całym świecie, m.in. w Polsce, Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji oraz w Stanach Zjednoczonych. Laureat Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zdobywca 30 000 PLN nagrody w 9. Konkursie im. Gepperta 2009 dla najmłodszego pokolenia polskich malarzy. Mieszka we Wrocławiu.

Możliwości i znaczenie fotografii w przestrzeni miejskiej omówi Zbigniew Tomaszczuk. Artysta fotografik (członek Związku Polskich Artystów Fotografików). Ukończył Wyższe Studium Fotografii w Warszawie i Wydział Komunikacji Multimedialnej na ASP w Poznaniu, gdzie uzyskał również doktorat w zakresie sztuki (fotografii). Zajmuje się historią, teorią i estetyką fotografii. Autor książek: „Łowcy obrazów. Szkice z historii fotografii”(1998), „Świadomość kadru. Szkice z estetyki fotografii” (2002), „Odwzajemnione spojrzenie. O fotografii otworkowej” (2004). Wykłada na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie i Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor wielu wystaw w kraju i zagranicą. Redaktor naczelny naukowo-artystycznego pisma o fotografii Camera Obscura. Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Łódzi, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Musee de l’Elisee w Lozannie, Fundacji Turleja Kraków, Książnicy Pomorskiej Szczecin.