CityOne - graj i rozwiązuj problemy miasta

Główny ekrany gry - ratusz?
5 października 2010 r. informatyczny gigant firma IBM uruchomiła bezpłatną grę symulacyjną on-line CityOne. Nie jest to jednak klon innych gier, ale swego rodzaju platforma społecznościowa, mająca służyć wypracowaniu nowych rozwiązań, z którymi borykają się wszyscy odpowiedzialni za rozwój miast.

Wyznacznikiem w kategorii gier związanych z zarządzaniem metropoliami jest SimCity. IBM nie chciał jednak konkurować z lider EA Games, ale podążył inną drogą.

Gra nie jest tak wizualnie atrakcyjna jak SimCity, ale jej przewagą jest z pewnością możliwość rozwiązywania realnych problemów. Autorzy przygotowali bowiem ponad 100 scenariuszy wyzwań dla miasta i grających, opartych na rzeczywistych wypadkach.

Pośród scenariuszy jest np. jeden dotyczące nadmiernego wzrostu konsumpcji wody. Wzrasta ona dwa razy szybciej niż liczba mieszkańców. Problem wzmacnia jeszcze niedoskonała infrastruktura wodna, zapewniająca jedynie produkt o niskiej jakości i wysokim koszcie wytworzenia.

Gra jest bezpłatna, ale dostępna na razie tylko w wersji angielskojęzycznej. Każdy może zmierzyć się z problemami miasta po wejściu na stronę IBM.