Dizajn walczący z przestępczością - inicjatywy

Graffiti zabezpieczone
Design Against Crime został założony przy Centrum Saint Martins College of Art and Design na londyńskim University of Arts z inicjatywy rządu brytyjskiego i Design Council. Celem działania ruchu jest tworzenie rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo i będą jednocześnie przyjazne oraz funkcjonalne dla użytkowników.

Jeden z ważnych nurtów Design Against Crime wywodzi się z tzw. syndromu rozbitej szyby, czyli spostrzeżenia, że nawet małe akty wandalizmu, zachęcają do kolejnych. Pokazują bowiem, że dana przestrzeń nie ma swojego właściciela i niszczenie jej jest "bezpieczne".

Jednak projekty Design Against Crime nie zmierzają w kierunku generowania rozwiązań "wandaloodpornych". Zdaniem badaczy takie podejście nakręca jedynie spiralę zniszczeń (nowe wyzwanie dla wandalii) i obniża komfort życia zwykłych ludzi (poczucie życia w oblężonej twierdzy). Promowane projekty nazywane są czasami "niewidocznym dizajnem" - zapewniają bezpieczeństwo, ale z uwzględnieniem potrzeb ich codziennego użytkownika. Czasem wystarczą małe interwencje, które np. pokażą inny kontekst namalowanego graffiti.

Przykładowe projekty Design Against Crime to Grippa Bag Clips i Karrysafe Bag. Ten pierwszy to prosty klips przyczepiany do stolika kawiarnianego, na którym kobiety mogą powiesić swoją torebkę. Drugi to torba pozwalająca zapobiec kradzieży przez jej nagłe wyrwanie.