Dziwna witryna i przedmioty zaskakujące - postacie: Doug Garth Williams

Wkrótce dziwna fasada
Kupujemy wodę do picia i okazuje się, że pochodzi ona z pobliskiego jeziora. Wchodzimy do nowego sklepu i widzimy, że nie ma tam nic poza poczekalnią i recepcjonistką. Proste interwencje ukryte w projektach Douga Willimasa mają jeden cel - zaskoczyć i skusić do chwili zastanowienia.

Na Kickstarters.com artysta zebrał właśnie dwa razy więcej niż potrzebował na swój nowy projekt "Dziwna witryna: Poczekalnia" (Odd Façade: The Waiting Room). Jest to rozwinięcie w przestrzeni publicznej pomysłu shop droppingu, czyli zostawiania w sklepach lekko zmodyfikowanych produktów, które w momencie płacenia za nie zaskakują zarówno klienta, jak i kasjera. Doug Willimas wyprodukował całą serię butelek półlitrowej wody mineralnej o nazwach "Kranówka z Oakland" lub "Woda Jeziora Merritt" (np. w 1998 r. do wód tego niedużego zbiornika przypadkowo wpłynęło 75 litrów benzyny).

Nowym jego pomysłem jest stworzenie witryny sklepowej w miejscu działającej Royal NoneSuch Gallery i zamiana jej przestrzeni w poczekalnię. Celem interwencji jest skłonienie ludzi do wejścia oraz zaskoczenie ich odmienną od oczekiwanej funkcją pomieszczenia - poczekalnią, ale nie wiadomo do czego.

Projekty Douga Willimasa wpisują się w model działania zwany culture jamming (zagłuszanie kultury). Więcej o jego projektach można... zobaczyć na stronie artysty.