Nowy wspaniały świat na licencji commons? - wydarzenia

Wspólne pomysły?
Od 31 października do 2 listopada 2011 r. trwała w Berlinie pierwsza międzynarodowa konferencja poświęcona inicjatywom typu commons, czyli udostępniających rozwiązania problemów bezpłatnie przy zachowaniu pełni praw autorskich.

Organizatorem wydarzenia była Silke Helfrich, której udało się przekonać ponad 170 osób, zajmujących się tego rodzaju projektami do przyjazdu do Berlina. Gospodarzem instytucjonalnym została fundacja Heinricha Bölla. Wywiad z Silke Helfrich można przeczytać w języku angielskim tutaj.

Głównym celem było stworzenie platformy dyskusji o budowie całościowego systemu polityki opartej na licencjach typu commons. W rozmowach uczestniczyli zarówno naukowcy, jak i praktycy ruchu commons.

Wśród prezentowanych rozwiązań prof. Nikos Salingaros omawiał ideę P2P-Urbanism. Efektem jest m.in. pojawienie się w angielskojęzycznej wersji Wikipedii wpisu poświęconego całości inicjatywy z odesłaniami do dużej ilości materiałów informacyjnych (w tym m.in. posta na blogu NaszaPrzestrzen.pl).