Procent z pracy architekta zmienia świat - finanse

Pokój zaadaptowany za 1%
Kilka tygodni temu prezentowałem prowadzony w wielu miastach na świecie program "Procent na sztukę publiczną", czyli finansowanie zmian przestrzeni publicznej z pieniędzy prywatnych inwestorów. Dzisiaj pozarządowy odpowiednik tej inicjatywy, działająca od 2002 r. w San Francisco organizacja theonepercent.org.

Idea zrodziła się z działań wolontariackich jednego z biur architektonicznych w tym mieście, których przesłanie dzięki internetowi mogło zostać przeniesione na poziom całego kraju. Pomysł jest prosty i opiera się na założeniu, że jeśli każdy amerykański architekt poświęci 1 proc. swojego czasu pracy na rzecz pożytku publicznego to rocznie otrzymamy zasób 5 mln. godzin roboczych. Tworzy się więc "firma zatrudniająca" na pełnym etacie 2,5 tys. osób na rzecz dobra wspólnego. Klientami tego "przedsiębiorstwa" są organizacje pozarządowe, zgłaszające on-line swoje zapotrzebowanie.

Według danych na dziś Public Architecture wykorzystuje obecnie 281 241 godzin roboczych rocznie, a w program zaangażowane są 862 studia architektoniczne, pracujące na rzecz 427 organizacji pozarządowych. Przekrój uczestniczących osób jest bardzo szeroki od Community Design Collaborative of AIA Philadelphia po Taproot Foundation.

Lista projektów, które udało się zrealizować w ciągu ośmiu lat jest bardzo długa. Przedstawiony na zdjęciu pokój szpitalny to jeden z dwóch zaprojektowanych dla organizacji Adopt A Room przez biuro projektowe Perkins + Will. Celem działania Adopt a Room jest zmiana wyglądu pomieszczeń w szpitalach, aby nie odstraszały one dzieci, ale były miejscem przyjaznym dla nich w tym trudnym okresie.