Warsztaty Urban-IOT - wydarzenia: Tokio

Dziś Tokio, jutro cały świat?
Od 29 listopada do 1 grudnia w Tokio odbędą się warsztaty "Miejski internet przedmiotów" (The Urban internet of things). To niezbyt zgrabne tłumaczenie tematu spotkania na język polski w praktyce oznacza rewolucję w projektowaniu i zarządzaniu miastami. Internet przedmiotów (internet of things) to realizowany już pomysł wyposażenia każdego przedmiotu na świecie w nadajnik, który pozwala monitorować jego kluczowe cechy.

Dzięki temu nie tylko lodówka będzie wiedziała kiedy zjemy ostatni jogurt, ale także służby miejskie będą mogły w czasie rzeczywistym śledzić powstające korki uliczne, czy zlecać naprawę psującej się lampy ulicznej.

Właśnie tematyce ruchu ulicznego będzie poświęcony pierwszy wykład na warsztatach. Rudi Ball i Naranker Dulay zmierzą się z tematem "Poprawy ruchu ulicznego przez kontrolę skrzyżowań z wykorzystaniem przedmiotów inteligentnych" (Enhancing Traffic Intersection Control with Intelligent Objects). Wyposażenie samochodów w nadajniki GPS, pozwoliłoby na sprawniejszą zmianę świateł i dostosowanie ich cyklu do aktualnego kierunku ruchu pojazdów.

Z innych ciekawych tematów Ralph Barthel, Andrew Hudson-Smith, Martin de Jode i Benjamin Blundell przedstawią "Opowieści rzeczy - Internet 'starych' rzeczy: Gromadzenie opowieści o obiektach, miejscach i przestrzenni" (Tales of Things – The Internet of ‘Old’ Things: Collecting Stories of Objects, Places and Spaces). Pomysł polega na wyposażeniu właśnie różnych obiektów, miejsc i przestrzeni publicznej w kody paskowe (QR Codes) lub małe nadajniki radiowe (RFID), dzięki którym możliwe będzie dokładne lokalizowanie (GPS robi to z pewnym przybliżeniem) w przestrzeni swoich zdjęć lub wspomnień. Gromadzenie ich następnie w internecie stworzy swoisty pamiętnik dla tysięcy obiektów i miejsc w naszym otoczeniu.

Wszystkie prezentacje z warsztatów są przedstawione w formie tekstów w języku angielskim na stronie internetowej. Zachęcam do lektury.