Nagrody Europejskiego Biennale Architektury Krajobrazu przyznane - przykład: Port w Tel Avivie

Prosta przestrzeń
Na początku października 2010 r. zostały przyznane nagrody Europejskiego Biennale Architektury Krajobrazu. Główną nagrodę the Rosa Barba European Landscape Prize oraz wyróżnienie publiczności otrzymał projekt rewitalizacji przestrzeni publicznych portu w Tel Avivie (Tel Aviv Port Public Space Regeneration).

Pomysł został opracowany w pracowni Mayslits Kassif Architects dla Marine Trust Ltd. Realizacja rozpoczęła się w 2003, a zakończona została w 2008 r. Koszt to 4 mln. euro dla obszaru 55 tys. metrów kwadratowych.

Od 1965 r. teren portu był nieużywany, gdyż zamknięto działające tutaj doki. Dla architektów była to szansa na stworzenie nowej, wartościowej przestrzeni w obszarze nadmorskim. Inwestorzy - co jest dosyć niezwykłe - nie naciskali przy projektowaniu na maksymalizacje zysków, co pozwoliło na stosowanie unikalnych rozwiązań. Dzięki takiemu podejściu udało się stworzyć przestrzeń, która w Tel Avivie jest zarówno przez mieszkańców, jak i turystów uznawana za jedną z najbardziej wartościowych.

Mayslits Kassif Architects to biuro założone w 1994 r. przez Ganit Mayslits Kassif i Udi Kassif. Architekci specjalizują się w rewitalizacji przestrzeni miejskich i przemian środowiska. Wielokrotnie za swoje realizacje otrzymywali nagrody.