BIPanie na radnych - niezwykły daje efekt

Candid Shop?
Od momentu, gdy katowicki magistrat poinformował świat o przebudowie Spodka przy pomocy informacji o przetargu, zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej, stałem się czytelnikiem tego periodyku. Wartość tego publikatora podkreśla błyskawiczna reakcja radnych na zapytania dotyczące jego treści.

Uważam się za osobę trochę znającą się na komputerach, ale sposób dodawania informacji do katowickiego BIP-u za każdym razem mnie powala. Zdarzają się tu wielomegabajtowe pliki spakowane do formatu .zip, których ściąganie zaczyna się bez słowa komentarza (np. link w dziale polityka przestrzenna - http://bip.um.katowice.pl/wpp/tekst_jednolity.zip). Dziesiątki oddzielnych plików, gdzie nie wiadomo w którym jest spis treści (link).

Ukryty budżet i znikający chrom
Ostatnio zaskoczyło mnie, że budżet miasta na 2011 r. i Wieloletni Plan Inwestycyjny do roku 2035 są w jednym pliku. Choć znalezienie ich pod nagłówkiem "2008-05-08 - Uchwały budżetowe od 2003 r." wymaga sporej dozy dedukcji.

Korzystam z przeglądarki internetowej Chrome, która w większości wypadków otwiera pliki PDF przy wykorzystaniu wewnętrznej wtyczki, co znacznie przyspiesza surfowanie. Oba wyżej wymienione pliki były właśnie w formacie firmy Adobe. Sporym zaskoczeniem dla mnie był fakt, że załączniki do treści obu uchwał są jedynie wymienione w treści dokumentu. Ich treść jest niestety niedostępna.

Radny od bitów
Postanowiłem napisać najpierw do magistratu (bez odzewu) a ostatnio do trójki radnych, aby wyjaśnili dlaczego BIP nie spełnia swojego głównego celu, czyli przekazania pełnych informacji. E-mail o takiej treści wysłałem 12 stycznia:

"Pozwalam sobie na napisanie listu ponieważ na stronach BIP w Katowicach podali Państwo swoje adresy e-mail. Od kilku tygodni próbuję uzyskać informację od urzędników naszego magistratu dlaczego pod adresem http://bip.um.katowice.pl/index.php?s=16&r=1221779186&id=1291281624 i nagłówkiem '[PU-3/10] Projekt uchwały Radyt Miasta Katowice w sprawie uchwalenia budżetu miasta Katowice na 2011 rok' znajduje się tylko tekst uchwały bez załączników.

Takie podejście do informacji publicznej powoduje, że spełnia się wymogi ustawowe, ale na poziomie obywatela publikowane dane są całkowicie bezużyteczne. Byłbym zobowiązany za podjęcie dodatkowych wyjaśnień w sprawie systemu publikowania danych w BIP Miasta Katowice z uwzględnieniem interesów obywateli i latwości odszukiwania danych.
"

Listy otrzymali Adam Warzecha, Jerzy Forajter i Ewa Kołodziej. Wszyscy odpowiedzieli w ciągu 24 godzin! W dodatku wszyscy odpowiedzieli poprawnie. Problem tkwił bowiem w przeglądarce Chrome, autorstwa Google. W plikach .pdf nie widzi ona innych plików osadzanych np. przy pomocy linków. Pliki magistratu były poprawne, a jedynie Google się mylił. Najszybciej i najpełniej wyjaśnił całą sprawę Adam Warzecha, testując nawet na swoim komputerze omawiane rozwiązania.

Pełna informacja po BIP-ie
Dzięki uwagom radnym udało mi się odnaleźć informacje i załączniki do obu dokumentów. Ponieważ wychodzę z założenia, że ich udostępnienie jest podstawowym warunkiem rozpoczęcia jakiejkolwiek dyskusji udostępniam oba teksty w formacie, który mnie wydaje się najbardziej prosty - wykorzystując nowe polski serwis Spoti.pl. Jest on mniej komfortowy niż poprzedni przeze mnie używany, czyli Scribd.com, proszę więc o uwagi, czy wrócić na blogu do starego rozwiązania.

Czas już nie sprzyja dywagacjom o budżecie na rok 2011, ale z planem wieloletnim warto się zapoznać, dlatego polecam lekturze i przesyłaniu ewentualnych uwag na info@NaszaPrzestrzen.pl. Zabrane przekażę do Urzędu Miasta.

Budżet Katowic na 2011 r.


Wieloletni plan inwestycyjny Katowic