Jak przedmieścia podbiły świat? - postacie: Martin Adolfsson

Atak z przedmieścia
Od 2007 r. Martin Adolfsson dokumentuje rozrastanie się miast na całym świecie i tworzenie stref niekontrolowanej rozbudowy przedmieść (tzw. urban sprawl). Swoje obserwacje chce przedstawić w formie albumu fotograficznego ze zdjęciami ze wszystkich kontynentów (oprócz Antarktyki).

W serwisie Kickstarter.com zbiera właśnie pieniądze na podróże do Sao Paulo i Mexico City, jako miast - ajlepszych przykładów zjawiska w Ameryce Środkowej i Południowej.

Album "Suburbia gone Wild" jest - zdaniem autora - dokumentacją jednego z najbardziej unikalnych zjawisk przełomu wieku XX i XXI w zakresie urbanistyki. Jego siłą jest wielka przemiana społeczna, czyli wykształcenie się klasy średniej w państwach rozwijających się.

Dla jej przedstawicieli właśnie "domek za miastem" jest pewnym ideałem. Co ciekawe ideałem globalnym, jak pokazują obserwacje Martina Adolfssona - w wielu aspektach silniejszym niż lokalna kultura. W albumie znajdą się przedmieścia Bangkoku, Szanghaju, Bangalore, Kairu, Moskwy i Johannesburga oraz jeśli uda się zebrać pieniądze - Sao Paulo i Mexico City.

Martin Adolfsson to fotograf ze Szwecji, który od 2007 r. mieszka w Nowym Jorku. Pracował m.in. dla magazynów Monocle, New York Magazine, Der Spiegel, Fortune.