Narzędzia: Jak naprawić dziurę w drodze komórką?

Na start do walki z dziurami
Amerykańska firma CitySourced od lata 2009 udostępniła aplikację o tej samej nazwie na telefony komórkowe. Jej przeznaczenie jest proste - dać szansę ludziom, zgłaszać problemy w ich otoczeniu, które służby porządkowe mogą od razu zacząć naprawiać.

Program jest kompatebilny z bazami map (GIS), które wiele miast ma już u siebie zainstalowane przez co wprowadzenie technologii nie pociąga za sobą wielkich kosztów.

Każdy chętny, mający telefon komórkowy z aparatem i modulem lokalizującym GPS może zrobić np. zdjęcie dziury w drodze, oznaczyć dokładnie problem i wysłać zgłoszenie. System CitySourced automatycznie może ustalać kolejność wykonania prac dla odpowiednich służb miejskich w zależności od ilości skarg od mieszkańców.

CitySourced określa się, jako "firma rzeczywistego zaangażowania obywateli" (a real-time mobile civic engagement company), a stosowaną technologię, jako volunteered geographic information (VGI). Dzięki możliwości przeszukiwania i analizowania danych, władze miejskie uzyskują bardzo wartościowe źródło informacji.

Np. w Los Angeles okazało się, że 80 proc. nielegalnych graffiti pojawia się w okolicy półtora kilometra od dróg szybkiego ruchu. Tego rodzaju informacje są nieocenione w planowaniu długookresowym określonych działań lub programów.

Tekst na podstawie artykułu Matthew DeMeritt (Esri's Marketing Communications Department).