Film: Jak stać się miastem XXI wieku? - przykład: San Francisco

Miasto Mgły gotowe na XXI w.?
2 kwietnia 2011 r. w ramach konferencji TEDxPresidio Melanie Mutter - dyrektorka Wydziału Środowiska magistratu San Francisco, przedstawiła działania jakie podejmuje jej urząd, aby uczynić Miasto Mgły obszarem przyjaznym środowisku.

Oprócz pomysłów, które znamy z naszych miast (np. segregacja odpadów) San Francisco może się poszczyć kilkoma innowacyjnymi ideami. Do końca czerwca 2011 r. na terenie miasta ma powstać 60 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Celem tego działania jest przezwyciężenie lęku mieszkańców chcących nabyć tego rodzaju pojazdy przed utknięciem w jakiejś dzielnicy ze względu na rozładowanie akumulatorów.

Wartym podkreślenia jest stanowisko urzędu, który chce promować podróże rowerami. W San Francisco nie mówi się jednak o trasach rowerowych ale bezpiecznej sieci tras rowerowych. Mają one umożliwić spokojną podróż nawet sześciolatka.

Nowe podejście jest widoczne w urbanistyce. Już powstają dzielnice tworzone według zasad smart development, czyli m.in. umożliwiające dotarcie piesze do wszystkich ważnych punktów życia społeczności.

San Francisco to również idea SFgov 2.0, czyli udostępnienia usług publicznych on-line (przeczytaj więcej w poście). Ciekawym elementem jest SF Solar map, czyli dostępna w internecie mapa ułatwiająca decyzję o montażu paneli słonecznych, dzięki możliwości określenia ich efektywności na dachu własnego domu.

Inicjatywą wartą promocji jest zachęcanie przedsiębiorców do budownictwa ekologicznego. Ciekawą formą zachęty są bezpłatne audyty energetyczne. Skorzystało z nich, według Melanie Mutter, 70 proc. firm do których skierowano ofertę.