Inicjatywy: Odblokuj - pomysł na od-blok-owanie i nie tylko

Znak odblokowanej Stolicy
odNOWA, Równa 21 i Mapa Osiedli to nazwy trzech projektów, które mają odmienić wygląd warszawskich podwórek oraz osiedli. Ich inicjatorem jest Stowarzyszenie Odblokuj, zrzeszające "architektów, urbanistów, projektantów, grafików, socjologów, dla których miasto jest fascynującym polem analiz i interwencji, które mogą wpływać na poprawę jakości życia".

Od 9 do 16 maja 2011 r. trwały warsztaty w ramach projektu "odNOWA" (folder informacyjny na końcu postu), których celem było opracowanie społecznych koncepcji rewitalizacji trzech podwórek na warszawskiej Pradze-Północ i Targówku oraz ich realizacja. Zaniedbane przestrzenie mają stać się przyjaznymi dla mieszkańców, w tym zwłaszcza dzieci. Wszelkie podejmowane działania odbywają się w porozumieniu władz dzielnicy, administracji osiedli, lokalnych działaczy, samych mieszkańców oraz projektantów z Polski i świata (przeczytaj relację w Gazecie Wyborczej).

Rok wcześniej podjęto podobny pomysł odnowienia podwórka przy ul. Szwedkiej/Równej w Warszawie. Opracowanie projektu zagospodarowania terenu zostało poprzedzone konsultacjami z mieszkańcami i lokalnymi animatorami. Architekci wypracowali pomysł podwórka, przypominającego mieszkanie z "pokojami", które odpowiadały różnym funkcjom dla użytkowników (np. kuchnia o drewnianej podłodze z piaskownicą).

Następnie projekt został poddany konsultacjom w wyniku których wprowadzono szereg zmian. Okazało się, że piaskownica nie interesuje prawie nikogo, gdyż w kamienicach mieszkają w większości dzieci mające powyżej 5 lat. Bardzo trudnymi do pogodzenia okazały się interesy starszego i młodszego pokolenia. Jedni chcieli stworzyć ciche miejsce, gdzie mogą uprawiać swoje rośliny, a drudzy pragnęli miejsca aktywności fizycznej ze ścianką wspinaczkową. Ostatecznie uzgodniony pomysł miał zostać zrealizowany na wiosnę 2011 r.

Mapa warszawskich powojennych osiedli to internetowy projekt, którego celem jest skatalogowanie i prezentację informacji o środowisku mieszkalnym Warszawy. Każdy internauta może go współtworzy pobierając odpowiedni plik i uzupełniając dane w programie Google Earth.