Inicjatywy: Sopot pierwszym miastem z szansami na budżet obywatelski

Sopocka myśl sięga daleko
6 maja 2010 r. rada miejska Sopotu przyjęła rezolucję w sprawie wprowadzenia budżetu obywatelskiego. Na początek zaledwie w zakresie procenta wydatków, ale to i tak około 3 mln. złotych. Pomysłodawcą była nieformalna grupa Sopocka Inicjatywa Rozwojowa.

Budżet obywatelski zwany też partycypacyjny to proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym każda mieszkanka i mieszkaniec miasta decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część budżetu miejskiego lub też publicznego. Pierwszy pełny proces tworzenia budżetu partycypacyjnego rozpoczął się w brazylijskim mieście Porto Alegre już w roku 1989.

Po części wpływ na wydatki mają również mieszkańcy Kalifornii, którzy dysponują wieloma narzędziami oddziaływania zarówno na ustawodawstwo (np. inicjatywy prawne o bezpośrednim zastosowaniu), jak i urzędników (np. odwołanie). Niestety w tym stanie doszło do komercjalizacji całości procesu inicjatywy obywatelskiej. Obecnie np. zbieranie podpisów to przemysł, w którym gubią się idee przyświecające poszczególnym ustawom (przeczytaj raport tygodnika The Economist).

Sopot będzie pierwszym polskim miastem, który zamierza wprowadzić tego rodzaju system obywatelskiego planowania i monitorowania wydatków. Autorzy koncepcji są świadomi ogromu prac, które przed nimi i radnymi stoją. - Miejmy nadzieję, że prace nad budżetem obywatelskim zaczną się już w przyszłym tygodniu - komentują na swoim blogu - Do omówienia jest mnóstwo kwestii odnośnie tego, jak i kiedy mają się odbywać spotkania mieszkańców, jak ma zostać przeprowadzona kampania edukacyjna czy wreszcie jak zorganizować samo głosowanie końcowe.