Lektury: O uciekającym centrum

Logo portalu
Na portalu KulturaSieLiczy.pl pojawił się ciekawy tekst o uciekającym centrum. Jego autorka - Joanna Kusiak, doktorantka Instytutu Socjologii UW - na przykładzie Berlina, Krakowa i Warszawy oraz Łodzi, opisuje zjawisko przemieszczania się centrum miasta.

Miasta, szczególnie te duże, nie mają już jednego centrum, które skupia zainteresowania wszystkich mieszkańców. Śródmieście jest definiowane inaczej przez różne grupy społeczne i przemieszcza się w czasie.

Wydaje się, że takie zmiany mogą interesować tylko socjologów, ale tak naprawdę każą one zmienić myślenie o kształcie miast. Jedno centrum to jedno miejsce spajające komunikację miejską. Wielość centrów zmusza do zmiany planowania sieci połączeń transportowych i umożliwienie bezpośredniej komunikacji np. między centrum edukacyjnym i kulturalnym. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje w wypadku takich miast jak Warszawa i Łódź. Ich bliskość powoduje, że zaczynają pełnić one różne role - miejsce pracy (Warszawa), miejsce odpoczynku i imprez (Łódź i ul. Piotrkowska).

Zachęcam do lektury całości tekstu.