Lektury: Posadź drzewo - amerykańska recepta

Miasteczko Wilanów
W tygodniku "Polityka" ukazał się wywiad z Guyem Perrym - amerykańskim architektem i urbanistą. Kierował pracami nad rewitalizacją terenów portowych w Palma de Mallorca i projektami zespołów mieszkalnych, biurowych i rekreacyjnych w Japonii, Europie i na Hawajach. Jest prezesem międzynarodowego biura projektowego Investment Environments. Przez ponad 8 lat wykładał na Harvardzie i w MIT. Za projekt Miasteczka Wilanów otrzymał m.in. ISOCARP Award for Excellence.

W rozmowie ocenia on architekturę poszczególnych dzielnic Warszawy. Bardzo trafne wydaje się podsumowanie wywiadu: "Kumuluje się tu [osiedla na Tarchominie] cała urbanistyczna nowoczesna bieda. Daleko od centrum, słaba infrastruktura, brzydkie bloki pokryte tandetną farbą, ustawione w niefunkcjonalny sposób. Zbyt mało parków i placów zabaw, jeden most i ciągłe korki. Ludzie, którzy dali się nabrać na te nowe bloki, mogą się czuć oszukani. Bez wielkich inwestycji mądrego dewelopera niewiele da się tam zrobić."

Na pytanie co można na to poradzić Guy Perry odpowiada prosto: "Gdy nie ma wyjścia, urbanista powie: posadź drzewa. Dużo drzew i krzewów. Zasłonięty zielenią najbrzydszy budynek wygląda możliwie."

Zachęcam do lektury.