Przykłady: Plac Pormetxeta w Barakaldo (Hiszpania)

Kamienne drzewa Barakaldo
Projekt Placu Pormetxeta został opracowany przez dwa hiszpańskie studia architektoniczne Xpiral i MTM Arquitectos w ramach konkursu Europan VI w 2001 r. Realizacja pomysłu, ożywiającego oraz łączącego centrum miasta i nabrzeże rzeki Nervion, została zakończona dopiero niedawno.

Barakaldo to przemysłowe miasto w pobliżu Bilbao, w którym mieszka około 95 tys. osób. Przemysł ciężki (hutnictwo i chemia) dominuje w krajobrazie miasta. Rzeka przepływająca przez Barakaldo dotychczas raczej była elementem gospodarczego zaplecza (port handlowy) niż miejscem wypoczynku.

Pół wieku projektu
Pomysł na nową funkcję placu Pormetxeta został opracowany już w latach 60. Miejsce to jest dużym wyzwaniem architektonicznym, gdyż różnica poziomów na tym terenie wynosi ponad 20 metrów. Powierzchnia nowego placu to ponad 25 tys. m2.

Głównym założeniem projektu architektonicznego było stworzenie nowego dojścia do centrum miasta oraz otwarcia dostępu do nabrzeża. Powstała konstrukcja jest bowiem - czego nie widać w pełni na zdjęciach - budynkiem wielofunkcyjnym.

Placo-budynek
Skupia on bowiem funkcje dworca kolejowego, budynku publicznego i placu, który dostępny jest zarówno dla pieszych, jak i zmotoryzowanych (w pobliżu przebiega droga ekspresowa). Powierzchnia dolnej części, czyli ponad 2 tys. m2 jest wykorzystywana dla celów komercyjnych i publicznych.

Sam plac jest podzielony na wiele małych części, które zapewniają użytkownikom poczucie prywatności. W zamierzeniu projektantów miało to prowadzić do łączenia przestrzeni publicznej i prywatnej oraz powstania "przestrzeni mikro-publicznej". Między innymi dlatego wyposażenie placu zostało zaprojektowane tak, aby pełniło wiele funkcji: balustrady, poręczy dla skateboardowców, pergoli, lampy.

Górny taras osłaniają sztuczne drzewa o wysokości 11,5 metra, zbudowane ze stali COR-TEN, których korony tworzą rozpięte siatki z kamieniami. Zapewniają one doskonałą ochronę przed słońcem. Projektanci marzą, aby ideę "przestrzeni mikro-publicznych" stosować przy opracowaniu koncepcji zagospodarowania całych miast.