Przykłady: Serpentine Gallery w Londynie

Serpentine Gallery
Pavilion 2011
by Peter Zumthor
© Peter Zumthor
Już za miesiąc w londyńskiej galerii zostanie otwarty pawilon zaprojektowany przez szwajcarskiego architekta Petera Zumthora i Pieta Oudolfa - twórcy nowojorskiej High Line. Niezwykła przestrzeń publiczna będzie tym razem "ogrodem w ogrodzie".

Serpentine Gallery to londyńska galeria sztuki nowoczesnej zlokalizowana w Ogrodach Kensington. Działa ona od 1970 r. a wstęp do niej jest bezpłatny. Rocznie odwiedza ją około 750 tys. osób. Od 2000 r. w ogrodach przy siedzibie powstaje na cztery miesiące niezwykły pawilon. Każdorazowo zaprojektowany przez innego architekta ze światowej czołówki.

Pierwsza pawilon projektowała w 2000 r. Zaha Hadid. Później m.in. Daniel Libeskind, Oscar Niemeyer, Álvaro Siza i Eduardo Souto de Moura (tegoroczny laureat Nagrody Pritzkera - architektonicznego Oscara0, Rem Koolhaas, Frank Gehry oraz w zeszłym roku Jean Nouvel.

Francuski architekt zaproponował na 2010 r. pawilon czerwony z miejscami pozwalającymi m.in. na grę w ping-ponga i szachy. Film na końcu post'u przedstawia twórcę oraz jego projekt.

Peter Zumthor stawia raczej na minimalizm i kontemplacje. Jego projekt ma być hortus conclusus - pokojem kontemplacji, ogrodem w ogrodzie. Projekt wewnętrznego ogrodu przygotowuje właśnie Piet Oudolf. Motywem przewodnim jego pomysłu będzie "uczłowieczenie" architektury Zumthora.