Recenzja: Szczyrk - budowa rynku

Wizualizacja nowego rynku w Szczyrku
Urząd Miasta w Szczyrku przystępuje do realizacji projektu budowy rynku oraz przebudowy deptaku na Żylicą oraz amfiteatru. Przeprowadzenie prac będzie możliwe dzięki dotacji z Unii Europejskiej. Wszystko będzie kosztować około 9 mln zł. Podobnie jak w wypadku Jaworzna podjąłem sie próby oceny nowej przestrzeni publicznej na podstawie dostępnych wizualizacji.

Nowy rynek na powstać w miejscu starego dworca autobusowego między ulicami Beskidzką, Dworcową i Deptak nad Żylicą. Projekt został opracowany w bielskiej Pracowni Projektowej Architektury Krajobrazu "Januszówka" na podstawie koncepcji wrocławskiego architekta Edwarda Lacha.

User-friendly
Rynek spełnia podstawowe zasady projektowania Design for All. Płyta będzie na jednym poziomie. Ławki zlokalizowane są zarówno w cieniu, jak i słońcu. Niestety te na wizualizacji nie mają oparć, co może utrudniać wstawanie osobom starszym. Centralnym punktem rynku będzie fontanna. Na przedstawionym projekcie nie widać czy jej część zlokalizowana bliżej Żylicy będzie znajdowała się na równej wysokości z płytą rynku.

Dodatkowo zastanawia fakt dlaczego ławki są usytuowane prostopadle do lustra wody, a nie równolegle. Należy przypuszczać, że latem w wodzie będą chciały bawić dzieci i odwrotne położenie ławek dałoby szansę ich obserwacji przez rodziców. Z zapewnień urzędników magistratu na rynku mają się znaleźć stojaki na rowery. Na wizualizacji ich nie ma.

Gdzie tu stanąć?
Problemem może okazać się brak miejsc parkingowych (nie wspomina się o nich w dostępnych tekstach w internecie, ani nie widać na żadnej z wizualizacji). Szczyrk jest przez cały rok zatłoczony. Stworzenie dodatkowego miejsca skupiającego ruch turystyczny wymagałoby zaplanowania miejsc dla przyjezdnych. Tym bardziej, że rynek ma być swoistą bramą Szczyrku.

- Z rynku będzie można przejść nad bulwar nad płynącą przez miasto Żylicą, który wypięknieje w ramach tej samej inwestycji. To będzie miejsce do rekreacji i spacerów - wyjaśnia dziennikarzom Gazety Wyborczej Sabina Bugaj, szefowa Miejskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Informacji w Szczyrku. - Pojawi się tam ukwiecony deptak dla spacerowiczów z oświetleniem i miejscami wypoczynkowymi oraz ścieżka rowerowa o długości 3,5 km, którą dojedziemy aż do granicy gminy Buczkowice.

Przebudowany amfiteatr
W sąsiedztwie rynku i deptaku, nad przepływającą przez miasto Żylicą, pojawi się trawiasta plaża. Deptakiem będzie można dojść do amfiteatru, który również zostanie zmodernizowany. Niestety tutaj również nie mówi się o ilości miejsc parkingowych.

Planujmy wydarzenia już dziś
Władze miasta nie chcą, aby na rynku powstały jakieś punkty handlowe, gdyż takich nie brakuje bowiem w okolicy. W świetle badań Williama Whyte'a jest to zastanawiające, bo najłatwiejszym sposobem przyciągnięcia ludzi w nowe miejsce jest uruchomienie nawet przenośnego stoiska gastronomicznego.

Na wizualizacjach nie widać także, aby rynek był dostosowany do organizacji imprez masowych - o czym myślą władze Szczyrku. Przygotowanie wydarzenia w przestrzeni tak malej i podzielonej przez fontannę i ławki może być trudnym wyzwaniem.