Definicje: Co to jest wikicity?

WikiMiasta - detale
Wikipedia to największa na świecie encyklopedia tworzona bezpłatnie przez ludzi. Wikicity to idea miasta, w którym mieszkańcy - nie oglądając się na władzę - zaczynają budować swoje otoczenie według odczuwanych potrzeb. Zazwyczaj odbywa się to przy pomocy farby i prostych instalacji w przestrzeni miasta. Ruch ten zyskuje co raz większą popularność na świecie.

Go Canada!
W kanadyjskim Toronto Urban Repair Squad zajął się odzyskiwaniem przestrzeni dla rowerów. Członkowie grupy malują na drogach pasy dla rowerów i miejsca zatrzymywania. Stworzyli już w ten sposób 6 km. ścieżek rowerowych. Działania te nie są do końca zgodne z prawem i miasto czasami usuwa oznaczenia. Urban Repair Squad stworzyli nawet specjalny podręcznik, aby zainspirować pomysłem ludzi z całego świata (można go przeczytać na końcu post'u).

Viva Mexico!
W Meksyku z kolei powstała grupa, która nazywa się wikiciudad (wikicity). Jej założeniem jest, że każdy może zmieniać i modyfikować miasta. W Guadalajarze mieszkańcy namalowali linie wyznaczające ścieżki rowerowe, bo miastu już nie starczyło pieniędzy, aby to zrobić. W Mexico City mieszkańcy postanowili sami namalować przejście dla pieszych w miejscu, gdzie było bardzo potrzebne. Pomysły te spotkały się z dużą przychylnością władz.

L.A. i Madrid
W Los Angeles kolejna grupa postanowiła wzbogacić przystanki autobusowe o miejsca do siedzenia, których często brakowało. Zaprojektowali więc SignBench i SignChair, które mogą być przymocowane do istniejącego na ulicy wyposażenia. Koszt takiej instalacji jest niewielki.

W Madrycie grupa MaSAT (Madrid Street Advertising Takeover), czyli Madryckie Przejęcie Reklam Ulicznych, zajmuje się podmienianiem komercyjnych plakatów wiszących w przestrzeni publicznej na wydruki o ciekawym przesłaniu. Odbyły się już dwie, międzynarodowe edycje tych działań. Ostatnia była poprzedzona konsultacjami ze 106 mieszkańcami Madrytu, którzy mogli wymyślać hasła jakie chcieliby zobaczyć na ulicach miasta.