Finanse: UrbAct - zrównoważenie za unijne pieniądze

30 samochodów elektrycznych
do 2012 r. to plan Katowic
Od 2002 r. w krajach Unii Europejskiej działa program UrbAct. Jego głównym zadaniem jest wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie zrównoważonego rozwoju miejskiego. Obecna - druga już - edycja programu potrwa do 2013 r. W ogłaszanych konkursach bierze udział wiele miast polskich.

Wszystkie projekty są przygotowywane w partnerstwie liczącym od 6 do 12 instytucji. Czas realizacji pomysłów to od 2 do 3 lat. Partnerzy próbują wspólnie wyszukiwać rozwiązania będące odpowiedzią na pojawiające się w nich największe wyzwania.

W szczególny sposób program podkreśla kluczową rolę, jaką miasta odgrywają w obliczu coraz bardziej złożonych przemian społecznych. UrbAct pomaga miastom wypracować praktyczne, innowacyjne i zrównoważone metody, łączące wymiary ekonomiczny, społeczny i środowiskowy. Umożliwia im dzielenie się dobrymi praktykami i zdobytymi doświadczeniami ze wszystkimi profesjonalistami zaangażowanymi w politykę miejską w Europie.

Polskie doświadczenia
W programie uczestniczy ponad 300 miast z 29 państw i blisko 5 tys. osób. Wśród miast z woj. śląskiego biorących udział w projektach są m.in. Bytom, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Radzionków, Ruda Śląska i Zabrze.

Zakres wyzwań jakie chcą rozwiązać te miasta jest bardzo szeroki. Od promocji wykorzystania samochodów elektrycznych w ruchu miejskim (Katowice, projekt EVUE) poprzez zintegrowane programy rewitalizacji (Ruda Śląska, projekt RegGov) aż po zachęcanie mieszkańców do podróży pieszych i rowerowych (Radzionków, projekt Active Travel Network).

I praktycznie
Poniżej raport z seminarium, które odbywało się w Katowicach od 7 do 8 kwietnia 2011 r. w ramach projektu EVUE. Zidentyfikowano w nim główne trudności, ale też i możliwości dotyczące popularyzacji w Katowicach samochodów elektrycznych.