Instytucje: Code For America

Pomysłodawczyni
W styczniu 2010 r. Jennifer Pahlka założyła Code for America. Organizację pozarządową z prostą misją - odbić ratusz i oddać go mieszkańcom dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii. Zabrała wokół siebie grupę pasjonatów internetu (geek'ów) i wspólnie starają się otwierać zasoby amerykańskich magistratów tak, aby ludzie i lokalni liderzy mogli podejmować lepsze decyzje.

Oprócz miłośników technologii Code for America skupia także działaczy organizacji pozarządowych, urbanistów i lokalnych liderów. Wspólnie starają się zidentyfikować najważniejsze problemy w rozwoju miast i zaproponować najlepsze dostępne rozwiązania informatyczne.

Zysk z działalności odnoszą nie tylko mieszkańcy, ale i władze lokalne. Ich działalność staje się bardziej przejrzysta, efektywna i odpowiadająca bieżącym potrzebom.

Projekty Code for America dotyczą czterech głównych tematów: otwartości, efektywności, edukacji i partycypacji. Przy realizacji działań nie pracują tylko etatowi pracownicy, ale także tzw. stypendyści (fellows), czyli często fachowcy z największych firm informatycznych świata. Dzięki temu przeszło 20 lokalnych władz wnioskowało o współpracę z Code for America w 2012 r. Organizacja ma im pomóc w zidentyfikowaniu najważniejszych problemów i znalezieniu najlepszych rozwiązań.