Lektury: Twórzmy dobre sąsiedztwo

DOBRE wydanie sąsiedzkie
W kwietniu 2010 r. amerykański magazyn GOOD wydał numer poświęcony sprawom sąsiedzkim (Neighborhoods Issue). Przedstawiono w nim dwanaście porad dla każdej osoby, która chciałaby zmienić na lepsze swoje otoczenie.

GOOD to magazyn ukazujący się od 2002 r. zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Skupia osoby zarówno z biznesu, jak i organizacji pozarządowych oraz wolontariuszy. Od 2010 r. realizuje tzw. GOOD Projects.

Rady dla mieszkańców są często proste. W pięciu amerykańskich stanach - Alasce, Hawajach, Maine i Vermont reklamy typu billboard są nielegalne. W pozostałych - podobnie jak w Polsce - zaśmiecają krajobraz. Ponieważ jest ich tyle to nikt dokładnie nie sprawdza, które są nielegalne. Może to jednak zrobić każdy z nas. Wystarczy sprawdzić przepis miejscowe i napisać pismo do władz miejskich, jeśli tablice w naszym sąsiedztwie nie spełniają wymogów.

Inne pomysły dotyczą zacieśnienia więzi sąsiedzkich przez, np. dzielenie się ogródkiem przydomowym, budowę ogrodów sąsiedzkich czy obchodzenie święta sąsiada lub wydawanie małych przyjęć na świeżym powietrzu.