Narzędzia: Jaki jest właściwy rozmiar ulicy?

Dwa podejścia do zmian
Standardowo wyznaczaniem szerokości dróg zajmuję się wydziały odpowiednich urzędów, jednak dzięki Project for Public Spaces głos mieszkańców staje się co raz wyraźniejszy w tej kwestii. Ta nowojorska organizacja opracowała narzędzia, które pozwalają na podejmowanie lepszych decyzji dotyczących naszego otoczenia.

Pierwszym krokiem do określenia właściwej szerokości ulicy z uwzględnieniem potrzeb nie tylko samochodów, ale i mieszkańców oraz środowiska jest eksperyment. Na wyznaczony okres czasu zmniejsza się szerokość ulicy i bada jak wpłynie to na tempo ruchu oraz ożywienie życia w danym regionie.

Czym jest right-sizing?
Poprawianie wymiarów ulicy to technika przeprojektowania ulicy z uwzględnieniem jej kontekstu. Proces ten ma doprowadzić do uzyskania bezpieczniejszej, bardziej zrównoważonej i funkcjonalnej ulicy. Technicznie taki eksperyment może być wykonany na wiele sposobów w zależności od wielkości budżetu i czasu badania. Każdy z nich jest jednak tańszy od tradycyjnych metod projektowych.

Przykłady made in USA
W Oak Cliff w stanie Dallas (przeczytaj post o akcjach w tym mieście) mieszkańcy postanowili zbudować szerokie partnerstwo wobec pomysłu przebudowy ulicy. Dzięki zebranym środkom udało się "zazielenić" główny trakt miejscowości, zwężając go o jeden pas i tworząc zatoczki postojowe.

Z kolei w Brunswick w stanie Maine w oparciu o głosy mieszkańców miasto zdecydowało o zmianie planu transportowego. Jednak przed jego wdrożeniem postanowiono przetestować wypracowane rozwiązania, Korzystając z tanich, pomarańczowych pachołków zwężone Main Street, aby zbadać jak ta zmiana wpłynie na płynność ruchu i przyczyni się do poprawy wyglądu miejsca.

Polskie drogi
Również w Polsce podejmowane są takie pomysły. Z inicjatywy mieszkańców władze Koszalina zdecydowały się od 2011 r. przeprowadzić eksperyment na ul. Zwycięstwa. Akcja nazywa się TakNaDeptak.pl (przeczytaj post o akcji).

Bilans
Poprawianie szerokości ulic daje szereg zysków:
  • dostarcza przejrzystej prezentacji jak może wyglądać zmieniona ulica z uwzględnieniem kontekstu miejsca i potrzeb mieszkańców,
  • przedstawia jak nowy projekt ulicy będzie oddziaływał na płynność ruchu, ale nie tylko samochodowego, ale także pieszego, rowerowego i tranzytowego,
  • angażuje różnorodne grupy interesu w rozwiązanie problemów komunikacyjnych,
  • zasiewa ziarna przyszłych zmian.
Tekst powstał na podstawie artykułu Project for Public Spaces "What Size Is Your Street?"