Przykłady: 100 przestrzeni publicznych Londynu

Mapa przestrzeni publicznych Londynu
W 2002 r. ówczesny burmistrz Londynu Ken Livingstone uruchomił projekt stu przestrzeni publicznych dla miasta (100 Public Spaces Programme). Od strony koncepcyjnej pomysł został opracowany przez duńskiego architekta Jana Gehla - popularyzatora idei miast dla ludzi i rowerzystów.

Pomimo częściowego zawieszenia programu przez następcę Livingstone'a Borisa Johnsona, "100 przestrzeni publicznych" pod nową nazwą "Wielkie miejsca" (Great Spaces) stał się kluczową częścią prac przygotowujących miasto na przyjęcie gości z okazji Igrzysk Olimpijskich w 2012 r.

Ideą przyświecającą wszystkim realizacjom jest ulepszanie przestrzeni publicznej przy wykorzystaniu różnych metod oraz założenie, że dobry projekt nie musi się wiązać z dużymi kosztami.

Od lipca 2002 r. - kiedy został uruchomiony program - do zakończenia drugiego etapu we wrześniu 2005 r. przemianom poddano 34 miejsca. Trzecia faza działań wiąże się z przygotowaniami do igrzysk i w 2012 r. miasto ma wzbogacić się o sto nowych przestrzeni publicznych.

Za realizację działań odpowiada instytucja podległa londyńskiemu magistratowi - Design for London. Projekt koordynuje Paul Harper - główny urbanista tej placówki (zobacz filmy z konferencji o projekcie).