Przykłady: Raiffeisen Platz w Sankt Gallen

Nowy plac czerwony
W 2005 r. pierwsi mieszkańcy Sankt Gallen w Szwajcarii mogli usiąść na niezwykłym placu - Stadtlounge. Ziarnista, czerwona guma rozlała się po ulicach dzielnicy Bleicheli/Raiffeisen tworząc przytulną przestrzeń miejską w nowej dzielnicy finansowej.

Rewitalizacja w stylu CHF
Dawniej teren ten był zaniedbany po zamknięciu fabryki tekstyliów, choć ulubiony przez młodzież alternatywną. Władze miejskie zdecydowały jednak o zmianie jego przeznaczenia. Powstało nowe centrum finansowe, ale Carloz Martinez i Pipilotti Rist zadbali, aby miejsce to zostało niezwykłe.

Nie ma tutaj prawie w ogóle zieleni - rośnie tylko kilka miłorzębów. Wszystko pokryte jest czerwoną gumą - ławki, fontanna a nawet samochód Porsche.

12 mln. złotych za światowy rozgłos
Wybór architektów nie był przypadkowy. Władze miejskiej i Raiffeisen Bank wspólnie stworzyły listę zaproszonych do konkursu. Pomysł z czerwienią, według autorki Pipilotti Rist, mocno kontrastuje z architekturą kwartału, ale też "jest tak samo czerwony jak płyn, który w nas płynie".

Raiffeisen Platz stał się nową wizytówką miasta. Łączny jej koszt to 3,9 mln. franków. Z tego blisko 2,7 mln. franków wyłożył ze swojej kasy Raiffeisen Bank, traktując to jako wydatek promocyjny.