Przykłady: Zatrzymaj sobie meble (po wystawie)

Muzeum do wzięcia
19 czerwca 2011 r. otwarty został dziedziniec nowojorskiego muzeum sztuki współczesnej MoMA PS1. Jego projekt wyszedł spod ołówków trójki architektów z biura Interboro, którzy wygrali dwunastą edycję konkursu Young Architects Program. Jesienią wszystkie siedemdziesiąt dziewięć przedmiotów i osiemdziesiąt cztery drzewa trafią do okolicznych instytucji i organizacji.

MoMA PS1 to największe nowojorskie muzeum sztuki współczesnej, istniejące od 1971 r. Jego działalność jest oparta raczej o przestrzeń wystawienniczą niż budowanie własnej kolekcji. W 2000 r. doszło do połączenia P.S.1 Contemporary Art Center z najbardziej znanym muzeum sztuki modernistycznej Museum of Modern Art. Wtedy też skrócona nazwę muzeum i zainicjowano program Young Architects.

Trójkąt młodych architektów
Celem konkursu jest zagospodarowanie trójkątnej przestrzeni przed budynkiem MoMA PS1 w dzielnicy Queens. Architekci mają ściśle wyznaczony budżet na przygotowanie projektu. Przestrzeń musi być przygotowana nie tylko dla gości odwiedzających muzeum, ale także dla uczestników cyklu koncertów Warm Up, czyli serii występów prezentujących muzykę eksperymentalną czy lokalnych DJów.

Instalacja przygotowana przez Interboro nazywa się "Wzór posiadania" (Holding Pattern) i została zaprojektowana przez Tobiasa Armborsta, Daniela D’Oca i Georgeena Theodore. Filozofią tworzono przez nich biura projektowego jest wykorzystanie innowacyjnych, eksperymentalnych idei w środowisku miejskim.

"Wzór posiadania" jest zmaterializowaną filozofią trójki projektantów. Przed przystąpieniem do pracy zadali oni wszystkim sąsiadom siedziby MoMA PS1 pytanie: Czy jest coś co moglibyśmy zaprojektować do wykorzystania latem na dziedzińcu muzeum, a co jesienią moglibyśmy Wam przekazać?

Na pytanie odpowiedziało ponad pięćdziesiąt organizacji z Long Island, w tym firmy taksówkowe, biblioteki, szkoły, poczty, dzienne centra opieki i zarządcy lokalnych ogrodów. Te rozmowy pozwoliły określić co powinno się znaleźć w projekcie. Powstała niezwykła mieszanka obiektów od luster przez stoły ping-pongowe i ścianki wspinaczkowe aż po leżanki.

Galeria zdjęć