Ulica: Bratysławskie Korzo

Bohaterowie Korzo
Przez wiele lat bratysławskie ulice Venturska, Panska, Michalska, Sedlarska tworzyły tzw. Korzo. Deptak, który żył przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Na Korzo się nie umawiało. Po prostu się szło i zawsze można było tam spotkać znajomych.

Po rewolucji 1968 r. władze zniszczyły wieloletnie przyzwyczajenie jednym dekretem, uznającym grupy osób powyżej trzech za nielegalne zgromadzenia. Po 1989 r. Bratysławianie powoli odbudowują Korzo.

Jedną za znanych postaci Korzo był Schöner Náci. Syn szewca i wnuk znanego słowackiego klowna, przechadzał się po ulicy i wręczał kwiaty lub kłaniał się mówiąc "Całuje rączki" w trzech językach niemieckim, słowackim i węgierskim. Zmarł w 1967 r. ale do dziś na jednej z ulic przy Kaffee Mayer można podziwiać jego pomnik.

Na Panskiej i Sedlarskiej można wpaść na jeszcze dwa niezwykłe pomniki. Pierwszy to kanalarz, wyglądający z jednego z kanałów. Stoi przy nim specjalny znak ostrzegający, gdyż ze względu na nieuważnych kierowców już dwukrotnie stracił głowę.

Taunter, czyli kpiarz, wychyla się ze ściany jednej z kamienic. Pochodzenie figury jest niejasne. Miejska legenda głosi, że upamiętnia ona ciekawskiego właściciela domu, podsłuchującego chodzących po Korzo przez specjalne okienko.