Wydarzenia: TAKK dla miasta

Na okrągło o mieście
W sierpniu 2011 r. w katowickim Rondzie Sztuki w ramach TAKK! - Tymczasowej Akcji Kulturalnej odbędą się trzy prezentacja dotyczące miasta ponowoczesnego i postindustrialnego przedstawione przez śląskich architektów Justynę Gorgoń, Wojciecha Czapnika i Bartłomieja Nawrockiego.

Miasto po mieście
11 sierpnia będzie można wysłuchać Justyny Gorgoń, omawiającej idee nowych przestrzeni i miast ponowoczesnych/postindustrialnych. W dyskusji na kształtem miasta pojawiają się wątki nowego odbioru przestrzeni miejskiej. Czy można czuć się częścią społeczności miejskiej żyjąc w strukturze, które ma kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt milionów mieszkańców? Czy współczesny organizm miejski ma cechy, które tradycyjnie kojarzą się z miastem? Czy dzisiejszemu miastu i jego mieszkańcom potrzebny jest rynek? To główne pytania, które postawi w kontekście górnośląskim architekta i urbanistka, zajmująca się problematyką rewitalizacji terenów miejsko-przemysłowych oraz rozwojem miejskim w kontekście zmian globalnych. Justyna Gorgoń jest wykładowcą w WST w Katowicach i pracownikiem naukowym Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

Miasto z boku
18 sierpnia Wojciech Czapnik opowie o obrzeżach miasta i potencjale zapomnianych dzielnic. Będzie to podsumowanie warsztatów w ramach projektu Narracje Przestrzenne i będącego ich wynikiem eventu miejskiego z udziałem mieszkańców katowickiej dzielnicy Szopienice. Wojciech Czapnik jest architektem i krytykiem architektury. Studiował w Krakowie, Weimarze (Bauhaus-Universität) i Zurychu (ETH). Pracował w biurach w Krakowie, Warszawie i Katowicach (m.in. DDJM, Konior Studio). Obecnie jest architektem/ inżynierem budowy w Hochtief Polska przy realizacji Stadionu Śląskiego. Projektuje też niewielkie obiekty na własną rękę oraz większe w kolektywach konkursowych. Stały współpracownik Architektury-Murator.

Miasto w fotelu
25 sierpnia to prezentacja Bartłomieja Nawrockiego dotycząca komfortu miasta i roli dizajnu w zapewnianiu wygody we współczesnych miastach. Czy w erze facebook'a, liberalnej demokracji i gospodarki rynkowej istnieje jeszcze sfera publiczna? Co to jest przestrzeń publiczna? Czy mobilny konsument potrzebuje miejskiego rynku? Czy tradycyjne myślenie o mieście jako sieci przestrzeni publicznych ma jeszcze sens? Czy potrafimy odpowiedzieć na te pytania? Czy inni potrafią? Bartłomiej Nawrocki jest architektem urodzonym i mieszkającym w Katowicach, absolwentem Wydziału architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, od 2005 roku wspólnie z Marcinem Jojko prowadzi pracownię jojko+nawrocki architekci.