Film: Czujące e-miasto

Ściana e-wody
W marcu 2011 r. na konferencji TEDTalk Carlo Ratti - dyrektor ośrodka SENSEable City Lab - prezentował doświadczenia z miastami i obiektami czującymi, czyli takimi, które w czasie rzeczywistym reagują na zmiany w otoczeniu. Jego zdaniem świat przeszedł właśnie wielką rewolucję i rozwój technologii umożliwił budowę dynamicznych obiektów, które zmieniają się w zależności od wymagań odbiorców.

SENSEable City Lab działa przy renomowanej uczelni Massachusetts Institute of Technology. Carlo Ratti kieruje ośrodkiem, którego zadaniem jest poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych, przyczyniających się do zmian w obszarach miejskich (przeczytaj post o projekcie Living PlanIT). Obecnie odpowiada za otwarcie centrum badań w Singapurze w ramach projektu Future of Urban Mobility.

Na wodzie pisane
W czasie prezentacji TEDTalk Ratti pokazywał zrealizowany w Saragossie wodny pawilon. Obiekt bez trwałych ścian, ale stworzonych jedynie przez strumienie wody. Osoba podchodząca do budynku nie widzi drzwi. W pewnym momencie jednak elektryczne zawory zakręcają się i przed gościem ukazuje się wnętrze. Konstrukcja została tak opracowana, aby na wodnych ścianach można było "pisać" pikselami z cieczy. Dach budynku jest ruchomy przez co całość można zamienić w swoistą fontannę.

Głowka "Zizou"
w rzymskich komórkach
Gra w miasto
Innym prezentowanym projektem była wizualizacja danych w czasie rzeczywistym. Doświadczenie było przeprowadzone w Rzymie 9 lipca 2006 r. w czasie finału piłkarskich mistrzostw świata. Naukowcy zebrali anonimowe dane od operatorów sieci komórkowych i nałożyli je na mapę miasta. Powstał obraz Rzymu pulsującego w rytm przerw w rozgrywkach z wielkim finałem, gdy Zinedine Zidane uderza Marco Materazzi.

Obecnie SENSEable City Lab pracuje nad instalacją "Chmura" (The Cloud), która uruchomiona zostanie w Londynie z okazji Igrzysk Olimpijskich. Jest to połączenie odwróconej wieży Eiffela z elektrownią oraz gigantycznym ekranem. Służyć będzie jako wieża widokowa, ale także ekran prezentujący najciekawsze momenty igrzysk. Jej budowa jest finansowana w części na zasadzie "cloudfinancingu". Każdy wpłacający jednego funta buduje jeden piksel matrycy.

Prezentacja TEDTalk


Opis projektu "The Cloud"


Film o projekcie "The Cloud"