Film: Serpentynowy Zumthor

Prawie jak Konieczny?
Pod koniec maja 2011 r. przedstawialiśmy ideę zagospodarowania przestrzeni parku, znajdującego się przy londyńskiej Serpentine Gallery. Na portalu Bryła ukazał się właśnie film autorstwa Katarzyny i Tomka Baronów, prezentujący tegoroczną instalację autorstwa Petera Zumthora.

- Architektura myśli o ogrodach, o tym, jaka może być dziś ich rola dla nas. Wstyd się przyznać, ale idea tego ogrodu zrodziła się cztery, pięć lat temu, kiedy zostałem zaproszony do zaprojektowania małego parku w Summerset. – powiedział 27 czerwca. 2011 r. w Londynie szwajcarski architekt Peter Zumtor, laureat nagrody Pritzkera. - Od tego czasu myślałem, jak zaprojektować miejsce, w którym to nie my patrzymy na naturę, ale natura patrzy na nas.

Czarny, czarny budynek
Bryła pawilonu to czarny prostopadłościan z sześcioma otworami, prowadzącymi przez ciemny korytarz w świat ukrytego ogrodu autorstwa holenderskiego arch. krajobrazu Pieta Oudolfa. Peter Zumthor nazwał go hortus conclusus, zamkniętym ogrodem, który wymaga ciszy i skupienia, ale też pozwala na naturalność i relaks „… nie musimy w nim zakładać maski ani fasady, która przekonywałaby ludzi, kim jesteśmy i co potrafimy zrobić.” - mówi architekt.

Sam obiekt jest jedynie narzędziem, instrumentem do obserwacji, ale zaprojektowanym w charakterystycznym dla autora oszczędnym stylu, z dużą dbałością o detal (materiały przenikają się, srebrzyste stoliki stoją w sąsiedztwie niebieskiej ławki biegnącej dookoła ścian) i użytkownika (niezależnie od pory dnia zawsze można schować się w cieniu lub doświadczać słońca). Przez trzy letnie miesiące będzie otwarty dla Londyńczyków i turystów, będzie też miejscem wieczornych spotkań i dyskusji organizowanych przez Serpentine Gallery.

Letnie pawilony przy galerii Serpentine to pomysł jej dyrektor Julii Peyton-Jones. - Zapraszając architektów do zaprojektowania pawilonu korzystamy z tego, że najczęściej znają oni miejsce jego powstawania, galerię Serpentine i ogrody Kensington, byli tu lub widzieli je na zdjęciach. - mówiła podczas otwarcia tegorocznego pawilonu - Znają również poprzednie realizacje swoich kolegów i chcą na nie odpowiedzieć. Mają prawdziwy apetyt na realizację tego projektu, bez tego nasze przedsięwzięcie nie byłoby możliwe.

Baranowie filmu
Film o pawilonie Zumthora jest kolejnym dokumentem poświęconym architekturze zespołu filmowego Para. Zdjęcia zrealizowano w ogrodach Kensington, na których terenie tradycyjnie już powstają letnie pawilony oraz na ulicach Londynu. Film dopełnia fuga h-mill J. S. Bacha w wykonaniu Kingi Krupy, studentki Akademii Muzycznej w Katowicach. Sponsorami filmu są: Sanitec Koło i Viessmann.

Zespół filmowy Para jest autorem filmów poświęconych współczesnej architekturze – ostatnio zrealizowane filmy prezentowały wybitne europejskie realizacje - Metropol Parasol Jurgena Mayera H. w Sewilli i architekturę fińską (ratusz Alvara Aalto oraz centrum kultury JKMM Architects). Filmy można oglądać w portalach architektonicznych, a także podczas spotkań dla architektów.

Para ma na swoim koncie również filmy publikowane na DVD m. in. „Perspektywy architektury”, „Minimalizm-czysta forma” , „Piazzalogia”, „Scenografia życia”, „Architektura second life”, „Osiedle ZEN”, „Modernizm emocjonalny”, „Fabryki do życia”.

Zespół zrealizował również filmowo-edukacyjny projekt dotyczący budownictwa drewnianego – w jego ramach powstał Indywidualny Dom TypOwy arch. Roberta Koniecznego i film z jego budowy, w którym, poza tematyką architektoniczną, znalazło się miejsce na prezentację nowoczesnych technologii budownictwa niskoenergetycznego z materiałów odnawialnych.