Konkursy: Najlepsze miejsca zdaniem urbanistów

Kliknij i wejdź w przestrzeń 2011
3 czerwca 2011 r. wyłoniono zwycięzców konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w 2011 r. W tegorocznych wynikach wyraźnie dominuje Polska Zachodnia. Najbardziej na wschód wysunięte miasto, którego przestrzeń publiczna została nagrodzona to Bełchatów w województwie łódzkim.

Eksperckie Jury
Jury konkursu składało się z przedstawicieli Związku Miast Polskich, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Infrastruktury, Stowarzyszenia „Integracja”, Krajowej Izby Urbanistów, Stowarzyszenia Architektów Polskich, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich. Dominacja głosów eksperckich jest w tym gronie jasna. Na ostateczny werdykt nie mają wpływu głosy mieszkańców lub użytkowników przestrzeni publicznych.

Najlepsi
Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach:
  • nowo wykreowana przestrzeń publiczna: Plac Narutowicza w Bełchatowie
  • zrewitalizowana przestrzeń publiczna: Rynek Starego Miasta wraz z Plantami Miejskimi w Bolesławcu
  • przestrzeń w zieleni: Zieleniec im. Janiny Szczerskiej w Szczecinie.
Dodatkowo eksperci przyznali jeszcze dwa wyróżnienia dla projektów Placu Ojca Jakuba Wujka w Szczecinie oraz "Zielona przestrzeń – rewitalizacja miasta poprzez tworzenie i łączenie terenów zielonych" w Międzychodzie.

KOMENTARZ
Wyniki konkursu TUP nie do końca napawają mnie optymizmem. 60-tys. Bełchatów buduje zdecydowanie najbardziej kompleksową przestrzeń publiczną, co widoczne jest na zdjęciach. Plac Narutowicza to nie tylko fontanna w posadzce, ale także zróżnicowane miejsca do siedzenia, parking i miejsce organizacji większych imprez. Budowa została w części sfinansowana ze środków unijnych, w ramach większego projektu, którego wartość wynosi blisko 29 mln. zł.

Rynek w Bolesławcu to już głównie fontanna. Zresztą jest to również urządzenie wmontowane w płytę rynku. Rozwiązanie takie jest z pewnością praktyczne, gdyż tworzy w przestrzeni atrakcję, a w razie organizacji większych imprez można go wyłączyć. Na płycie widać jeszcze kilka ławek, ale z pewnością nie jest do przestrzeń publiczna o jaką walczy Jan Gehl. Planty to typowy przykład ogrodu w stylu francuskim. Jest on piękny jeśli jest zadbany. Staje się nieprzyjaznym, gdy ogrodnik o nim zapomni. Tutaj również finansowo wsparła magistrat Unia Europejska. Przebudowa plant i rynku to część lokalnego programu rewitalizacji o wartości ponad 30 mln. zł. Na część inwestycji miasto wyemituje obligacje.

Szczeciński skwer Janiny Szczerskiej to fontanna i plac zabaw. W tym wypadku została ona stworzona na miejscu dawnego zbiornika strażackiego. Wokół niej znajdują się dwa typy siedzisk: małe ławki i długie ławy na krótszych bokach. Plac zabaw to typowy produkt firmy Saternus. Wokół niego umieszczono w okręgu ławki.

Szczecin otrzymał również wyróżnienie za Plac Jakuba Wujka. Jest to okrągły park w dzielnicy Pogodno. Jego centralnym punktem jest ogrodzony plac zabaw dla dzieci. W internecie znalazłem tylko zdjęcia z końca inwestycji. Widać na nich przygotowane miejsca pod ławki, ale samych mebli jeszcze nie ma. Co ciekawe wokół i pobliżu placu zabaw widać zaledwie kilka miejsc do siedzenia.

Ostatnie wyróżnienie zostało przyznane 10-tys. Międzychodziu. Niestety w internecie nie udało mi się znaleźć żadnych informacji o tym projekcie poza informacjami o jego kolejnych wygranych. Sam tytuł zapowiada kompleksowe ujęcie tematyki przestrzeni publicznej. Warto więc, aby dokładny jego opis zagościł na NaszaPrzestrzen.pl.

Ogólnopolski konkurs, w którym wyboru dokonują eksperci powinien być gwarantem wyboru najlepszych przestrzeni publicznych. W tej edycji wydaje się, że wystarczyło zgłosić miejsce z fontanną, placem zabaw i odrobiną zieleni. Są to ważne elementy tworzące dobrą przestrzeń, ale zdecydowanie nie jedyne. Jedno jest na pewno pozytywne, wszystkie są miejscami publicznymi, co przy tego rodzaju konkursach nie zawsze jest rzeczą oczywistą (przeczytaj post o śląskim konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną).