Przykłady: Chińska czerwona wstążka

Bieg wstążki
W 2008 r. mieszkańcy chińskiego miasta Qinhuangdao mogli się pierwszy raz przespacerować po parku nad rzeką Tanghe. Jego projekt stworzyła firma Turenscape, kierowana przez prof. Kong Jian. Magnetycznie przyciągająca czerwona wstęga, która przechodzi przez cały teren to nie tylko wizualny ozdobnik ale ważna część budowy nowej przestrzeni z poszanowaniem istniejącego środowiska.

Całość budowy 20-hektarowego parku trwała od 2005 do 2008 r. Głównym założeniem pomysłu była minimalna interwencja w istniejącą miejską zieleń. Odpowiedzią było stworzenie czerwonej wstęgi (Red Ribbon) o długości 500 metrów. Kolorem odcina się od roślinności i rzeki. Metalowa konstrukcja to wielofunkcyjny panel, który służy oświetleniu, orientacji w terenie, a także pełni rolę wielkiej ławki oraz donicy.

Projektanci chcieli w ten sposób pokazać, jak przy minimalnej interwencji w przestrzeń można wykreować całkiem nowy, atrakcyjny i przyjazny dla odwiedzających park. Koszt czerwonej wstążki jest niewielki - 38 tys. euro, czyli około 150 tys. zł. (sic!). Całość zagospodarowania 20-hektarowego terenu to 2,5 mln. euro.

Filmowa prezentacja parku