Technologia: e-Krowy w sieci

e-Krowy i inne
Firma Cisco przygotowała infografikę poświęconą internetowi rzeczy (internet of things). Skalę zmian jaką przechodzi otaczająca nas rzeczywistość najlepiej oddaje informacja, że statystycznie pod koniec tego roku dwadzieścia gospodarstw domowych będzie generować więcej danych internetowych niż w 2008 r. miał cały internet. Należy przy tym pamięta, że już wtedy liczba rzeczy podłączonych do sieci była większa niż liczba mieszkańców naszej planety.

Internet rzeczy to sieć do której podłączeni są nie tylko ludzie, ale i obiekty, budynki a nawet zwierzęta (przeczytaj post o miejskim systemie operacyjnym). Sparked to holenderska firma oferująca system monitoringu krów przy pomocy internetu. Czujniki badają funkcje życiowe zwierząt i informują rolników o np. ciąży. Rocznie każda krowa emituje 200 mb danych.

Corventis to amerykańska odmiana takiego samego systemu dla ludzi. Wzbogacony jest on o możliwość automatycznego powiadamiania lekarza, jeśli któryś z parametrów przekroczy wartości krytyczne.

Ziemska skórka
W listopadzie 2009 r. z inicjatywy Cisco i NASA powstał Planetary Skin Institute. Jego celem jest budowa platformy internetowej umożliwiającej współpracę w celu rejestrowania i analizowania danych przesyłanych przez satelity oraz czujniki rozmieszczone na całej kuli ziemskiej w powietrzu, na wodach i na lądzie. Dane te będą udostępniane opinii publicznej, rządom i firmom, co pozwoli przeprowadzać pomiary, tworzyć raporty i sprawdzać dane na temat stanu środowiska w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Jednym z pierwszych projektów instytutu będzie „Rainforest Skin". Jego celem będzie analiza terenu lasów tropikalnych oraz znalezienie sposobu wdrożenia sieci czujników monitorujących ich stan. Pozwoli to przetestować sposoby rejestrowania, analizowania i prezentowania informacji na temat zmian poziomu dwutlenku węgla.