Wydarzenia: Jaka jest przyszłość miast?

Miejska kula
18 i 19 października 2011 r. w Sztokholmie odbędzie się konferencja "Przyszłe miasta - odkrywanie miejskiego świata jutra" (Future Cities - Discover tomorrow's urban world). Organizatorem jest brytyjski tygodnik The Economist. Lista panelistów jest imponująca. Burmistrzowie największych miast świata tacy jak Sovan Chatterjee - kierujący 16-milionową Kalkutą - rozmawiać będę z architektami (Jan Gehl) i teoretykami (prof. Edward Glaeser) oraz biznesmenami (Steve Lewis - pomysłodawca miejskiego systemu operacyjnego).

Konferencja to nie tylko spotkania. Organizatorzy zadbali, aby uczestnicy mogli zobaczyć na własne oczy jak władze Szwecji i Sztokholmu starają się wyznaczać nowe kierunki urbanistyki. Miasta na całym świecie to nie tylko miejsca dla ponad połowy ludzkości, ale także dynamicznie rozwijające się organizmy. Każdego miesiąca miejska populacja zwiększa się o 5 mln. ludzi.

The Economist stara się zaprosić ludzi, którym zarządzanie takim wzrostem najlepiej wychodzi. Wbrew pozorom omawiać swoje doświadczenia będą nie tylko reprezentanci Azji i "starej" Europy. Jednym z gości będzie burmistrz ponad półtoramilionowego Budapesztu - István Tarlós. Jest to jedno z pierwszych miast, gdzie wykorzystuje się zintegrowane planowanie strategiczne. W broszurze informującej o konferencji nie ma niestety słowa o polskich doświadczeniach.